Czy pies może po jakimś czasie o Tobie zapomnieć?

Często wyjeżdżając bez swojego pupila zastanawiacie się czy psiak Was pozna po powrocie i jak zareaguje. Przy krótkich wycieczkach odpowiedz jest oczywista, ale co jeśli znikniesz z życia psa na kilka miesięcy, lub dłużej? Czy pies po takiej przerwie będzie w stanie rozpoznać zapach bliskiej mu kiedyś osoby?
Odpowiedź brzmi: TAK
Skojarzenie z daną osobą pozostaje zapisane w mózgu psa i jest związane z tym, jak ta osoba sprawiła, że się czuł. Badania dowodzą, że ludzki zapach pozostaje przechowywany w mózgu psa.
Psy mają w nosie 300 milionów receptorów węchowych, a ludzie mają ich zaledwie 6 milionów. Część mózgu pupila poświęcona analizie zapachów jest proporcjonalnie 40 razy większa niż nasza. To właśnie dzięki temu całe życie mogą pamiętać o swoim właścicielu. Tak więc zapach bliskiej psu osoby zostaje z czworonogiem już na zawsze.
Oprócz rozpoznawania zapachu istnieją też inne czynniki, które pomagają czworonogom zapamiętać człowieka.
Pamięć psa jest tak złożona i dobra, że zwierze jest w stanie zapamiętać jak pachniesz, czy wyglądasz. Pies bez problemu po czasie rozpozna też znajomy głos, czy konkretne ruchy związane z Twoim zachowaniem.
IK

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię