James Monroe – ciekawostki z życia 5. prezydenta USA

James Monroe był piątym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wniósł ważny wkład w politykę zagraniczną USA.

W doktrynie Monroe ostrzegał narody europejskie przed interwencją na półkuli zachodniej. Twórca „doktryny Monroe”. Okres jego rządów nazwano Epoką Dobrych Uczuć.

1. Nastoletni James Monroe był bohaterem bitwy pod Trenton. 18-letni porucznik został wysłany przez Waszyngton na zwiad przez rzekę Delaware i omal nie zginął po postrzeleniu podczas walki w Trenton.

2. Monroe był uczeniem prawa Thomasa Jeffersona. Niestety nie był wybitnym prawnikiem, bardziej interesował się polityką w swojej rodzinnej Wirginii i służył w Kongresie Kontynentalnym w wieku 25 lat.

 

3. Monroe nie był na konwencji konstytucyjnej w 1787 r. sprzeciwiając się jej na konwencji ratyfikacyjnej w Wirginii, domagał się silnej karty praw.

4. Monroe nie lubił Georgea Washingtona. Mężczyźni pokłócili się po tym, jak Waszyngton wysłał Monroe do Francji jako ambasadora.

5. James Monroe pełnił praktycznie wszystkie kluczowe urzędy publiczne, zanim został prezydentem w 1817 roku.

6. Monroe był jednym z najbardziej dominujących kandydatów na prezydenta w historii. Otrzymał 68 procent głosów, gdy pokonał Rufusa Kinga w wyborach w 1816 roku. W 1820 roku, zdobył 81 procent głosów.

7. Monroe był w stanie kupić Florydę za 5 milionów dolarów. Rozpoczął rozmowy z Hiszpanią na temat Florydy, gdy był sekretarzem stanu Jamesa Madisona.

8. Monroe zmarł 4 lipca, tak samo jak Trzej Ojcowie Założyciele, którzy zostali wybrani na prezydentów.

9. Monroe przeprowadził się do powiatu Albemarle w Wirginii, aby być blisko swojego przyjaciela i mentora, Jeffersona.

10. Monrovia to stolica Liberii nazwana na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych.

11. Monroe miał bardzo dobre i bliskie relacje ze swoją żoną. Ich ciepłe życie rodzinne można zauważyć w niemal wszystkich jego oficjalnych podróżach, wówczas żona i dwie córki mu towarzyszyły. Dotyczyło to też sytuacji, gdy był na misjach dyplomatycznych we Francji i Wielkiej Brytanii.

12. Jako wysłannik do Hiszpanii, Monroe odbył podróż na mule z Paryża do Madrytu, aby negocjować z Hiszpanią w sprawie Florydy.

13. Monroe był pierwszym prezydentem, który podróżował parowcem. Wydarzyło się to podczas jego tournée po południowych stanach USA.

14. Monroe służył swojemu krajowi przez 50 lat.

15. Jeden z prezydenckich portretów Monroe został namalowany przez Samuela Morse’a, wynalazcę alfabetu Morse’a. Morse był znanym artystą, zanim przyczynił się do powstania telegraficznego wynalazku.

16. Styl strojów jakie ubierał Monroe określany był jako staromodny. Był ostatnim prezydentem, który ubierał się w stylu epoki wojny o niepodległość, która w ówczesnym czasie była uważana za przestarzałą i przyniosła mu przydomek „The Last Cocked Hat”.

 

17. Wolał, gdy zwracano się do niego jako „pułkownik Monroe” przez całą swoją karierę – nawet będąc prezydentem.

18. Jego córka Maria była pierwszą córką prezydencką, która wyszła za mąż w Białym Domu.

19. Monroe występuje w słynnym obrazie „Waszyngton przeprawia się przez rzekę Delawaree”. Jest człowiekiem stojącym za Waszyngtonem trzymającym flagę.

20. James Monroe jako jedyny był równocześnie sekretarzem stanu i sekretarzem wojny.

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o amerykańskich prezydentach

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię