Ajoit – pochodzenie, właściwości i zastosowanie   

Ajoit (ang. ajoite) jest uwodnionym minerałem wodorotlenku glinowo-krzemianu sodu i miedzi, jest wykorzystywany jako niewielka ruda miedzi.

Ajoit posiada niebieskawo-zielony kolor, jest szklisty i przejrzysty, posiada bladozielonkawo-białą smugę. Występuje jako rozpylenie ostrzowych kryształów pryzmatycznych, zwykle włóknistych, wydłużonych wzdłuż osi kryształu c i spłaszczonych na boki.

Ajoit jest łatwo rozkładany przez kwas solny i kwas azotowy, ale nie reaguje z wodorotlenkiem amonu. Co ciekawe, zgłoszono, że ma ledwo wykrywalną radioaktywność.

Minerał został odkryty w 1941 roku przez Harrego Bermana z Uniwersytetu Harvarda – zebrał on kamień w Ajo, w hrabstwie Pima w Arizonie. Berman spodziewał się, że udało mu się odkryć dotąd nieznany minerał, miał rozpocząć nad nim badania wraz z W. T. Schallerem, niestety w 1944 roku w wieku 44 lat zginął w katastrofie lotniczej.

Badania nad ajoitem przeprowadzono dopiero w 1958 roku, dokonał ich Schaller wraz z Angeliną Vlisidis. Badania dowiodły, że znaleziony przez Bermana minerał dotąd był nieznany, nazwano go od miejsca w którym został znaleziony (miasto Ajo). Badania nad ajoitem uzupełnił George Chao z Carleton University w Ottawie w Kanadzie w 1981 roku.

Ajoit jest wtórnym minerałem, który powstaje w wyniku utleniania innych wtórnych minerałów bogatych w miedź. Może tworzyć się wraz z Shattuckitem (minerałem z gromady krzemianów łańcuchowych), wraz z tym minerałem został odnaleziony po raz pierwszy. Ajoit występuje w Arizonie (szczególnie w dystrykcie Ajo), w niektórych pozostałych stanach USA, RPA, Zimbabwe, Afryce Południowej. Ajoit jest często spotykany jako inkluzje w kwarcu, jest bardzo poszukiwany przez kolekcjonerów minerałów i ezoteryków.

 

Ajoit rezonuje ze wszystkimi wyższymi czakrami, w szczególności z czakrą serca, jest zdecydowanie kamieniem duchowym, emituje silną kobiecą energią miłości oraz Matki Ziemi. Jest również doskonałym kamieniem leczniczym. Kamień można z powodzeniem wykorzystywać do leczenia ran karmicznych wyniesionych z poprzednich wcieleń. Może pomóc w połączeniu się ze sferą boską i anielską, wspomóc odnalezienie głębszej wiedzy oraz zrozumienia, także innych ludzi. Wspomaga pracę nad sobą i ewolucję duchową, idealnie nadaje się do medytacji, w której pomaga w komunikacji z „wyższym ja”. Ajoit przynosi ukojenie i otacza opieką.

Kobieca energia, która wypełnia ajoit ma właściwości kojące, wspierające i pielęgnujące. Jest w stanie usunąć każdą negatywną energię z naszego życia i zamienić ją na spokój i ukojenie. Kamień pomaga zrozumieć aktualne sytuacje życiowe, wspomaga przy dylematach i w podejmowaniu decyzji. Pomaga pozbyć się schematów myślowych, stereotypów, przeświadczeń, złudzeń. Wspomaga interpretację snów oraz dostarcza pewności siebie. Inspiruje i motywuje. Dostarcza pozytywnej zmiany – w tej sferze pomaga przede wszystkim pozbyć się nałogów i złych nawyków.

Energia ajoitu pozwala właścicielowi właściwie identyfikować popełniane przez niego błędy, analizować je oraz wyciągać z nich wnioski. Ajoit jest też kamieniem sukcesu, nośmy go przy sobie kiedy staramy się o pracę, awans lub podwyżkę.

Właściwości lecznicze ajoitu koncentrują się wokół problemów skórnych, poprawiają także ogólną fizyczną witalność. Jest pomocny w chorobach, pomaga w odnalezieniu nadziei na wyzdrowienie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię