Wątroba, czego potrzebuje do szczęścia i zdrowia

Wątroba to największy organ w naszym ciele. Średnio waży 3 funty i jest rozmiarów piłki do futbol. Chociaż człowiek nie może całkowicie żyć bez wątroby, może żyć tylko z jej częścią. Wiele osób funkcjonuje z mniej niż połową wątroby. Potrafi sama się regenerować. W ciągu kilku miesięcy może odrosnąć do pełnego rozmiaru.

Jest niezbędna dla metabolizmu, detoksykacji i funkcji układu odpornościowego organizmu. Wątroba pomaga przekształcić żywność w składniki odżywcze. Filtruje również toksyny i rozkłada je, dzięki czemu organizm może się ich pozbyć.

Głównymi funkcjami wątroby są procesy metaboliczne:

  • rozkładanie lub przekształcanie niektórych substancji
  • równoważenie metabolizmu energetycznego poprzez przekształcanie glikogenu w glukozę i przechowywanie dodatkowej glukozy poprzez przekształcanie jej w glikogen
  • zmniejszanie szkodliwości toksyn dla organizmu i usuwanie ich z krwiobiegu.

 

Dbając o wątrobę dbasz o cały organizm. Chcąc utrzymać wątrobę w zdrowiu powinniśmy odstawić alkohol, żywność bogatą w skrobię, nadmiar leków przeciwbólowych, ziołowe suplementy bogate w alkaloidy pirolizydynowe.

Chcąc ułatwić pracę swojej wątroby – i poprawić sobie zdrowie – powinniśmy regularnie ćwiczyć, utrzymać zdrową wagę i ciała i stosować zbalansowaną dietę:

1. Sałata 

Wolne rodniki to cząsteczki, które mogą uszkadzać komórki i powodować problemy, w tym choroby wątroby. W pozbyciu się ich mogą pomóc substancje zwane przeciwutleniaczami. Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż i kapusta włoska, są pełne przeciwutleniaczy. Są również wypełnione błonnikiem i innymi składnikami, których potrzebuje Twoja wątroba.

2. Grejpfrut

Ten cytrus ma silne przeciwutleniacze, które mogą pomóc chronić komórki i złagodzić stany zapalne wątroby, które w konsekwencji prowadzą do poważnych chorób tego organu. Osoby biorące leki na nadciśnienie, cholesterol lub antydepresanty powinny porozmawiać z lekarzem zanim wprowadzą grejpfrut do swojej diety. Owoc ten może mieć wpływ na działanie; leków.

3. Owsianka

Pokarmy bogate w błonnik, takie jak owsianka, mogą pomóc chronić wątrobę przed zapaleniem. Owies i płatki owsiane są bogate w związki zwane beta-glukanami. Zmniejszają one ilość tłuszczu magazynowanego w wątrobie oraz zwalczają stany zapalne. Mogą również pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi i elektrolitów. Oprócz owsianki warto dołączyć do swojej diety brązowy ryż, 100% pieczywo pełnoziarniste.

4. Jabłka 

Badania wykazały, że owoce bogate w błonnik, takie jak jabłka, mogą pomóc osobom ze stłuszczeniem wątroby, zwłaszcza osobom otyłym. Inne owoce z dużą ilością błonnika to banany, pomarańcze, truskawki.

5. Piersi z kurczaka bez skóry 

Ciało potrzebuje białka, aby zbudować narządy – w tym wątrobę – i utrzymać je w zdrowiu. Wątroba potrzebuje białko bez tłuszczu. Tutaj sprawdza się chude mięso takie jak drób. Grilluj lub upiecz. Nie smaż tego.

6. Łosoś

Jest naładowany białkiem. Ta popularna ryba zawiera również kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą obniżać poziom cholesterolu, łagodzić stany zapalne i pomagać zachować zdrową wagę. Wszystkie te rzeczy pomagają twojej wątrobie. Staraj się spożywać od dwóch do czterech porcji łososia dziko złowionego tygodniowo.

7. Orzechy 

Zwłaszcza orzechy włoskie i migdały zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, przeciwutleniacze i błonnik. Ale trzeba pamiętać, że w tym przypadku sprawdza się powiedzenie „mniej znaczy więcej” trochę idzie długą drogę. Orzechy są kaloryczne.

8. Fasolka

Nie musisz jeść mięsa, aby uzyskać białko. Fasola ma dużo błonnika. I nie mają „złych” tłuszczów nasyconych, które można znaleźć w niektórych białkach pochodzenia zwierzęcego.

9. Kawa

Naukowcy nie są pewni dlaczego, ale badania pokazują, że kilka filiżanek dziennie może zmniejszyć ryzyko raka wątroby. Kawa wydaje się zmniejszać gromadzenie się tłuszczu w wątrobie. Zwiększa także ochronne przeciwutleniacze w wątrobie. Związki zawarte w kawie pomagają również enzymom wątrobowym pozbywać się z organizmu substancji rakotwórczych.

10. Zielona herbata 

Zawiera przeciwutleniacze i inne substancje, które mogą pomóc chronić wątrobę przed uszkodzeniem komórek i stanem zapalnym. Regularne picie zielonej herbaty może zmniejszyć ryzyko stłuszczenia wątroby, zapalenia wątroby, marskości i przewlekłej choroby wątroby.

Choroba afektywna dwubiegunowa

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię