Amazonit – pochodzenie, właściwości i zastosowanie

Amazonit zwany również kamieniem amazońskim to minerał z gromady krzemianów. Minerał jest zieloną lub niebieskozieloną odmianą skalenia określanego jako mikroklin.

Jest kamienieniem półszlachetnym, należy do grupy rzadkich minerałów. Początkowo z użyciem tej samej nazwy określano jadeity. Amazonit tworzy kryształy o pokroju tabliczkowymi słupkowym, często tworzy zbliźniaczenia i agregaty.

Najpiękniejsze okazy występują w druzach (mikroskopowo widocznych pustkach w skale). Jest kruchy i przeświecający. Charakterystyczną jego cechą jest barwa, która wywołana jest domieszką ołowiu, posiada także przerastające go wrosty białego albitu.

 

Ciekawostką jest, że chociaż nazwa kamienia nawiązuje do rzeki Amazonki – na terenie Amazonii nie występuje. Przypuszcza się, że na tym terenie wydobywano zielone kamienie – nie ma jednak pewności, że były to amazonity.

Znaleziska archeologiczne w Egipcie i Mezopotamii świadczą, że wykorzystywany był przez człowieka już ponad 2000 lat temu. Co dziwne, brakuje wzmianki o kamieniu w źródłach starożytnych i średniowiecznych. Po raz pierwszy, wyodrębniono go jako minerał dopiero w XVIII wieku.

Amazonit występuje w kwaśnych, głębinowych skałach magmowych, najczęściej w pegmatytach i granitach. Spotkać można je w USA, Brazylii, Indiach, Madagaskarze, Namibii, Rosji, także w Polsce. Jest kamieniem poszukiwanym przez kolekcjonerów. W jubilerstwie wykorzystuje się przezroczyste i piękne odmiany amazonitu. Wykorzystywany jest także skaleń w przemyśle ceramicznym.

Amazonit to kamień do odpędzania strachów i zmartwień. Pomaga w radzeniu sobie z różnymi zmartwieniami i strachem, pomaga odnaleźć spokój w ciężkich czasach, pozytywnie oddziałowej na układ nerwowy.

Przywraca optymizm, nadzieję i wiarę – zwłaszcza wtedy, kiedy człowiek czuje się osamotniony. Polecany jest szczególnie kobietom (zwłaszcza w okresie menopauzy) ze względu na nazwę nawiązującą do mitologicznego plemienia wojowniczych kobiet (błędnie kojarzy się je z regionem Amaznonii).

Amazonit napełnia człowieka energią, która przekonuje go, aby wziął odpowiedzialność za swoje życie i stał się „kowalem własnego losu” -zaczął realizować swoje marzenia. Minerał wspomaga harmonizację zmiennych nastrojów, rozprasza smutek, pomaga w komunikacji z innymi ludźmi. Przez wielu określany jest jako kamień młodości – według wierzeń, jeśli nosiło się go przy skórze pozwalał zachować jej młodość i jędrność.

Amazonit może być wykorzystywany do energetyzowania kremów i żeli przeznaczonych do masażu skóry. Można wykorzystywać go także w medytacji aby wznieść się ponad własne ja i lepiej połączyć się ze sferą ducha. Oddziałuje z czakrami korony, gardła, serca i trzeciego oka, związany jest z żywiołami powietrza i Ziemi. Dostarcza niezwykle korzystnej energii osobom śmiertelnie chorym.

W kwestiach leczniczych:

  • wspiera kobiety w bólach porodowych menstruacyjnych;
  • wspiera układ mięśniowo-szkieletowy – szczególnie przy kontuzjach i schorzeniach, np. bólach mięśni, problemach z wypadającym dyskiem, przy torbielach stawowych, zapaleniach, zwichnięciach, stłuczeniach i złamaniach;
  • wspiera układ nerwowy – w problemach ze snem i koncentracją, w stanach nerwowych i chorobach mózgu;
  • wspiera skórę – m.in wspomaga jej regenerację;
  • ponadto: reguluje zaburzenia metabolizmu, ochrania serce, przeciwdziała stanom wyczerpania, wzmacnia wątrobę, przeciwdziała bólom głowy i migrenom.

 

Amazonit otwiera komunikację między ciałem emocjonalnym a eterycznym, umożliwia wyrażanie emocji w celach leczniczych, pomaga w rozwiązywaniu emocjonalnych problemów. Sprzyja koncentracji.

Jest polecany pisarzom, muzykom, malarzom, tancerzom i rzeźbiarzom. Minerał bywa także chętnie noszony przez hazardzistów – przyciąga bowiem szczęście finansowe; można więc go polecić każdemu, kto zdecyduje się na ryzyko aby odnieść sukces.

Amazonit można położyć na ciało na jakiś czas, nosić przy ciele, położyć pod poduszkę, trzymać w dłoni podczas porodu, energetyzować za jego pomocą wodę pitną. Minerał można oczyszczać pod bieżącą wodą i ładować w promieniach słonecznych.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię