Administracja Bidena udostępni 400 milionów bezpłatnych masek N95

Administracja Bidena udostępni Amerykanom „400 milionów wysoce ochronnych masek N95 za darmo”. Według urzędników Białego Domu, część masek będzie już dostępna w przyszłym tygodniu, a program zostanie w pełni uruchomiony na początku lutego.

400 milionów masek N95 zostanie rozesłanych do aptek, lokalnych centrów kultury – i ośrodków zdrowia. „Pod koniec przyszłego tygodnia Amerykanie będą mogli odebrać swoje maski w jednej z dziesiątek tysięcy aptek, tysięcy domów kultury i innych miejsc w całym kraju”, napisali w oświadczeniu przedstawiciele Białego Domu. Według Kevina Munoza, asystenta sekretarza prasowego Białego Domu, osoby będą mogły otrzymać do trzech bezpłatnych masek na osobę.

Biały Dom nazwał to przedsięwzięcie „największym wdrożeniem sprzętu ochronnego w historii USA”.
W tym tygodniu administracja uruchomiła również nową stronę internetową covidtests.com, dzięki której Amerykanie mogą otrzymać maksymalnie do czterech szybkich testów COVID-19 na gospodarstwo domowe.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom popierają ruch Białego Domu. Przedstawiciele CDC w zaktualizowanych wytycznych opublikowanych w zeszłym tygodniu, twierdzą, że maski oddechowe N95 są bardziej skuteczne w zapobieganiu przenoszeniu wirusa niż te wykonane z tkaniny oraz maski chirurgiczne. Doktor Rochelle Walensky, dyrektor CDC, jednak dodała, że ​​pomimo nowych wytycznych w dobie Omnikron powinniśmy po prostu nosić jakiekolwiek maski, gdyż „noszenie jakiejkolwiek maski jest lepsze niż brak maski”.

Maski „N95 respirators” zostały nazwane tak ponieważ mogą odfiltrować 95% wszystkich cząstek unoszących się w powietrzu. Gdy są prawidłowo używane zapewniają najwyższy poziom ochrony.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Australii pokazują, że maski z tkaniny są co najmniej w 50% skuteczne w filtrowaniu cząsteczek wirusa, podczas gdy N95 i maski chirurgiczne są skuteczne w około 99%.

Udostępnione przez administrację maski będą pochodzić ze Strategic National Stockpile, narodowej rezerwy ratunkowej, która została poważnie wyczerpana na początku pandemii, pozostawiając pracowników służby zdrowia bez masek i innego osobistego wyposażenia ochronnego niezbędnego do walki z wirusem. Przedłużająca się pandemia i zamknięte granice nie sprzyjały poprawie sytuacji, gdyż większość masek byłą produkowana przez Chiny. Administracja Bidena obiecała skorygować te braki.

Dawn O’Connell, zastępca sekretarza ds. gotowości i reakcji w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej, powiedziała, że ​​w magazynie znajduje się teraz 737 milionów masek N95, wszystkie od krajowych producentów. Dodała, że rząd zabiega również o propozycje od firm, które są w stanie zwiększyć produkcję do 141 milionów masek N95 miesięcznie w sytuacjach kryzysowych i które byłyby w stanie utrzymać produkcję na znacznie niższym poziomie, gdy popyt jest niższy, tak aby „naród nigdy ponownie nie został złapanym w sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego”.

CDC zaleca, aby wszyscy w wieku 2 lat lub starsi nosili maski w pomieszczeniach publicznych, niezależnie od stanu szczepień na obszarach o znacznym lub wysokim poziomie przenoszenia wirusa. Według agencji, obecnie praktycznie każde hrabstwo w USA ma wysoką transmisję wirusa.

Prawo federalne nakłada na wszystkich w USA obowiązek noszenia masek w samolotach, autobusach, pociągach i innych środkach transportu publicznego.

Aresztowano kolejne dwie osoby powiązane z napastnikiem z teksańskiej synagogi

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię