Cyberprzestępcy polują na seniorów! Jak ochronić najbliższych przed oszustami?

Co jakiś czas w mediach pojawiają się kolejne informacje o oszukanych przez przestępców seniorach.

Na początku stycznia 2022r. media obiegła informacja o ujęciu członków jednej z grup przestępczych specjalizującej się w wyłudzeniach pieniędzy od osób starszych przy użyciu najpopularniejszej z metod- na wnuczka. Ich ofiarami miało paść aż 113 osób z całej Polski, wyłudzono łącznie 1,2 mln. złotych.

Warto zatroszczyć się o najbliższych i ich bezpieczeństwo przekazując im podstawowa wiedzę z zakresu skutecznej ochrony przed oszustami.

1. Konto bankowe i bankowość elektroniczna.

Bankowość elektroniczna największe grono zwolenników i użytkowników odnajduje w młodszych pokoleniach. Niektórzy seniorzy jeszcze do niedawna zarzekali się, że nigdy nie założą konta w banku – choćby dlatego, że nie mają zaufania do wszelkich instytucji finansowych.

 

Nowy – 2022 rok wymusił pewne zmiany, szczególnie w zakresie zasad wypłaty emerytur i rent. Każdy uprawniony do otrzymania świadczenia, który prawo do jego odbioru, po 1 stycznia otrzyma pieniądze wyłącznie na imienny rachunek bankowy, co oznacza konieczność jego założenia.

Posiadanie rachunku bankowego zwiększa bezpieczeństwo przechowywania pieniędzy, ułatwia również zarządzanie finansami, jednak osobom starszym może przysporzyć kłopotów. Eksperci zwracają uwagę na nowy rodzaj zagrożenia związany z cyberatakami, internetową kradzieżą środków oraz idącą za tym możliwością wpadnięcia w długi.

Niezbędna staje się edukacja finansowa seniorów w zakresie bezpiecznego korzystania z bankowości – zwłaszcza internetowej; tym bardziej, że ofiarami ataków stają się często osoby młodsze, które wydawać by się mogło są na bieżąco ze wszelkimi nowinkami.

Doradzając seniorowi w wyborze konta bankowego powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwszy istotny jest stopień obeznania z komputerem bądź smartfonem niezbędnym do obsługi kanałów elektronicznych konta bankowego.

Jeżeli senior nie używa komputera ani nie czuje się pewnie w obsłudze smartfona i aplikacji – nie zakładajmy dostępu do bankowości elektronicznej, w takim przypadku w zupełności wystarczy bankowość elektroniczna.

W przeciwnym wypadku, kiedy senior korzysta z Internetu kierujmy się tym, aby serwis bankowości internetowej był w największym możliwym stopniu intuicyjny i prosty w obsłudze. Pomóżmy przy pierwszym logowaniu, nauczmy obsługi – pokażmy jak sprawdzić stan konta, wysłać przelew. Ponadto:

  • zwróćmy seniorowi uwagę, że logując się do banku przez przeglądarkę adres zawsze musi zaczynać się od https://
  • zwróćmy uwagę, aby senior nigdy nie podawał nikomu loginu i hasła do bankowości oraz aby nie trzymał ich zapisanych w widocznych miejscach;
  • powtarzajmy wielokrotnie, że bank nigdy nie skontaktuje się aby prosić o hasło lub login;
  • zwróćmy uwagę, aby nigdy nie klikać w linki (np. zawarte w mailach i smsach) – zawsze należy logować się do banku bezpośrednio przez aplikacje lub stronę banku;
  • zainstalujmy na urządzeniu seniora oprogramowanie antywirusowe – nawet darmowe aplikacje dają wystarczającą ochronę;
  • zwróćmy uwagę, aby senior nigdy nie logował się do bankowości korzystając z darmowej, niezabezpieczonej sieci – w restauracji czy centrum handlowym.

Jeżeli do konta dodana jest karta i senior zamierza z niej korzystać wytłumaczmy mu w jaki sposób może nią płacić, zadbajmy aby:

  • senior nie zapisał sobie PINiu do karty i nie nosił razem z nią w portfelu;
  • jeżeli senior nie zamierza płacić kartą w Internecie zablokujmy takie płatności w banku lub zamażmy na karcie kod CVV, który je umożliwia.

Nie każdy senior bowiem zdaje sobie sprawę, że kartą płatniczą można płacić bez jego wiedzy, wystarczy spisać z niej dane: numer karty, imię i nazwisko właściciela, datę ważności, kod CVV. W taki sposób nie tak dawno wykorzystał swoją babcię wnuczek, który spisał dane z karty a następnie posługiwał się nimi w Internecie.

Pożyczki i kredyty

Seniorzy miewają problemy z płynnością finansową, czasami brakuje im pieniędzy chociażby na zakup nowej pralki czy opału. Nie zawsze jednak chętnie proszą o pomoc – wiedzą, przecież, że ich dzieci mają swoje problemy – a to często błąd.

Starsze osoby często szukają pomocy w poza bankowych instytucjach finansowych, które oferują pożyczkę na mogłoby się wydawać prostszych od banku zasadach. Czy na pewno? Banki posiadają obowiązek sprawdzenia zdolności kredytowej klienta – w ten sposób weryfikują realną możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania. Tymczasem firmy zajmujące się pożyczkami tego nie robią, pożyczki udziela często przedstawiciel przybywający z gotówką do domu, umowy sporządzone są drobną czcionką, mają wiele stron – nikt ich nie czyta.

Przedstawiciele często kierują się własnym zyskiem z prowizji za udzielenie pożyczki, nie tłumaczą wszystkich zasad dotyczących spłaty, kosztów, itd. Doliczane są wysokie prowizje, oprocentowania, koszty dodatkowe, które często powodują, że do spłacenia jest 2 razy więcej niż się otrzymało. W skrajnych przypadkach mogą być zapisy o wysokich karach za zaległości, opóźnienia w spłacie i wiele innych. Niektóre firmy pożyczkowe działają na granicy prawa czy też po prostu są grupami przestępczymi, współpracują z nimi „notariusze”, k gdzie spłata pożyczki zabezpieczana jest mieszkaniem. Taka pożyczka często zamiast ratunkiem okazuje się pułapką.

Przede wszystkim rozmowa

Najważniejsze jest rozmawiać z seniorami o wszelkich niebezpieczeństwach. Wyjaśnianie im metod, z których korzystają oszuści.

Ostrzegajmy przed wysyłanymi smsami i mailami, które zawierają linki, przestrzegajmy przed przekazywaniem np. przez telefon ważnych danych – numeru PESEL, numeru dowodu osobistego, danych z karty płatniczej lub do konta bankowego.

Poprośmy, aby seniorzy nie rozmawiali przez teflon z żadnymi przedstawicielami czy marketerami, aby nie brnęli w żadną rozmowę sprzedażową – żeby pod żadnym pozorem nie zawierali umów przez telefon. Powtarzajmy wielokrotnie, że nigdy my ani nikt z rodziny nie przyślemy nikogo po pieniądze (metoda na wnuczka), że o przekazanie pieniędzy nie poprosi tajny funkcjonariusz policji (na policjanta). Dajmy do zrozumienia, że w przypadku każdej wątpliwości zawsze mogą się do nas zwrócić i poprosić o pomoc.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię