Kryształy Swarovskiego – szkło czy minerał?

Swarovski jest nazwą austriackiej firmy, która od wielu już lat zajmuje się produkcją wyrobów ze szkła ołowianego.

Byśmy łatwiej mogli rozróżnić czy mamy do czynienia z kryształem Swarovskiego, czy też jego zwyczajną kopią, warto jest się zapoznać ze znaczeniem definicyjnym szkła ołowianego.

 

Szkło ołowiane, jest rodzajem bezbarwnej i przezroczystej odmiany szkła, która zawiera w sobie ołów. Ołów, wprowadza się do szkła, w postaci tlenku glejty lub minii. Za szkło ołowiane, możemy uznać taki jego egzemplarz, który zawiera w sobie ponad 18% tlenku ołowiu. Uwidacznia się to w kryształach Swarovskiego jako ciemniejsze, dekoracyjne barwy pożądanej przez wiele osób biżuterii, które sprawiają, że bezbarwne i przezroczyste szkło, nabiera właściwych dla siebie cech.

Więc jeśli kupując kolczyki lub wisiorek, nie dostrzeżecie na jego “kamieniu” dodatkowych cieni, linii, plamek lub drobnych, mieniących się punktów, może to oznaczać, że macie do czynienia z tzw. falsyfikatem.

Wytwarzanie szkła ołowianego, wykorzystywanego przez firmę Swarovski do produkcji swoich charakterystycznych ozdób, jest metodą kosztowną i dość trudną. Przy wytwarzaniu tego rodzaju szkła, wykorzystuje się aż pięć składników, jakimi są krzemionka piaskowa, minia ołowiana, saletra potasowa, arszenik oraz potaż.

Kryształy Swarovskiego, charakteryzują się tym, że w porównaniu z biżuterią pochodzenia naturalnego, jaka powstaje za sprawą mistrzów sztuki złotniczej, są one mniej odporne na działanie kwasów i bardziej miękkie.

Ze względu jednak na te właśnie cechy, kryształy Swarovskiego, nadają się lepiej niż minerały, do rzeźbienia i poddawania ich trawieniu kwasów, w celu uzyskania pożądanego efektu wizualnego.

Zawartość ołowiu powoduje, że te sztucznie wytwarzane kamienie ozdobne, posiadają mniejszą lepkość masy szklanej niż minerały, co znacznie ułatwia ich topienie, klarowanie i formowanie. Pomimo tego, że kryształy Swarovskiego, te nie posiadają naturalnych właściwości, to ich cena wcale nie odbiega od tych ozdób, które uznawane są za najbardziej wartościowe i pożądane na świecie.

W 2012 roku firma wprowadziła formułę Advanced Crystal, która prawie nie zawiera ołowiu i jest przyjazna dla środowiska.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię