Koziorożec – charakterystyka znaku zodiaku

Koziorożec spośród wszystkich znaków zodiaku jest największym konserwatystą.

Wszelkiego rodzaju zmiany zawsze są niemile przez niego widziane, gdyby mógł – nie dopuszczałby do żadnych zmian w swoim życiu. Nad wszystko ceni sobie poczucie stałości i pewności. Koziorożce z reguły nie mają nic przeciwko samym zmianom – olbrzymią trudność sprawia im dostosowywanie się do nowych warunków, potrzebują czasu aby wszystko przepracować i ostatecznie zaakceptować.

Wielokrotnie w swoim życiu Koziorożce starają się powstrzymać zachodzące zmiany, często odwlekają je w czasie tak długo jak to tylko możliwe. Koziorożec jest przepełniony poczuciem odpowiedzialności, ma on doskonałe pojęcie o znaczeniu ciążącym na nich obowiązków, które zawsze stara się wykonać najlepiej jak to możliwe.

W jego systemie wartości – tylko człowiek odpowiedzialny jest wartościowy dla społeczeństwa, rodziny i przyjaciół. Za odpowiedzialnością, w parze podąża pracowitość – Koziorożce rozumieją wartość solidnej pracy, nie uchylają się od zobowiązań, nie korzystają z łatwych rozwiązań. Mało jest ludzi, którzy potrafią pracować tak wytrwale i sumiennie jak osoby tego znaku. Odpowiedzialność i pracowitość wpisane w charakter Koziorożca sprawiają, że nie potrafi on funkcjonować na luzie i ze spokojem. Uważa, że w życiu aby cokolwiek osiągnąć trzeba się wysilić – dlatego też ciężka praca i dyscyplina to dla Koziorożca wartości same w sobie.

 

Korzyści i przyjemności wynikające z ciężkiej pracy nie są dla Koziorożców najważniejsze, przede wszystkim liczy się solidna praca i podróż po szczeblach kariery. Ludzie, którzy z łatwością i bez wysiłku osiągają sukcesy skrajnie irytują Koziorożca.

Koziorożec wyróżnia się silna osobowością – jest inteligentny i potrafi tę cechę wykorzystywać w kontaktach z innymi ludźmi. Nie toleruje sprzeciwu, zawsze dąży do tego, aby ostatnie zdanie należało do niego. Uważa, że wie lepiej co jest dobre dla innych. W relacjach międzyludzkich Koziorożec ma tendencję do zanudzania swoich rozmówców tematami, które nikogo nie interesują, jest dość sztywny w obejściu, zachowuje się w sposób bardzo sformalizowany i oficjalny. Widać to również także w kontaktach z najbliższymi, w których, delikatnie mówiąc – Koziorożec nie wydaje się najsympatyczniejszy.

Oschłe podejście do otoczenia sprawia, że Koziorożec szybko musi nauczyć się samowystarczalności, do której ma zresztą świetne predyspozycje, Trudno przychodzi mu obdarzanie kogoś zaufaniem, każde ważne zadanie zdecydowanie woli wykonać samodzielnie. Nie mógłby wręcz spać, myśląc o potencjalnych błędach współpracowników. W skrajnych przypadkach, jeśli Koziorożec nie otworzy się na ludzi – Ci się od niego odsuną, przez co może wieść życie samotnika. Niektórzy mogą nawet z premedytacją unikać z nim kontaktów.

Zaskakującym może być zatem fakt, że w głębi duszy osoby urodzone w tym znaku lubią dobrze się bawić – kiedy tylko kończy pracę, chętnie zrzuca garnitur i udaje się do klubu gdzie nie stroni od tańca i alkoholu. W głębi swej duszy Koziorożce są osobami dość wrażliwymi, wbrew przekonaniom wielu osób z ich otoczenia – nie są pozbawione uczyć. Co prawda, nie okazują emocji, a ich wyrażanie uważają wręcz za nietaktowne zachowanie, ich serca biją mocno. Są zdolne by obdarzyć naprawdę gorącym uczuciem, za bardzo jednak skupiają się na zdobywaniu majątku i karierze zawodowej. Właściwie, dopiero kiedy Koziorożec uzna, że w sposób wystarczający jest zabezpieczony finansowo zaczyna poważniej myśleć o rozrywkach, zwraca też większa uwagę na innych ludzi. Ceni sobie dobre towarzystwo i chętnie podróżuje. z odpowiednio dobranymi ludźmi jest w stanie poświęcić czas na każdą przyjemność.

Zalety: Zdyscyplinowanie, odpowiedzialność, cierpliwość, konsekwentność, praktyczność, zorientowanie na cel, dojrzałość.

Wady: Podążanie za sukcesem, zbyt wielki wymagania w stosunku do otoczenia, ograniczanie roli rozrywki w swoim życiu, przywiązywanie zbytniej wagi do opinii innych, trudność w wyrażaniu emocji.

Nazwa łacińska: Capricornus.

Kolejność w zodiaku: dziesiąty.

Żywioł astrologiczny: ziemia.

Jakość astrologiczna: kardynalna.

Planeta rządząca: Saturn.

Szczęśliwe kolory: brązowy, szary, granatowy, czarny.

Szczęśliwe kamienie: bursztyn, szafir, onyks, chalcedon, gagat, czarny koral.

Szczęśliwe rośliny: sosna, jodła, ciemiernik.

Szczęśliwe zapachy: mirra, żywica, żywica benzoesowa, wiciokrzew.

Szczęśliwe metale: ołów.

Przyjazne kraje: Afganistan, Indie.

 

Miłość

Zdaniem wielu ludzi ze swojego otoczenia, Koziorożec jest pozbawiony wszelkich głębszych uczuć – nic w tym dziwnego, tak się właśnie zachowuje. Koncentruje się na karierze zawodowej, rzadko zabiega o czyjeś względy.

Każdego człowieka w swoim otoczeniu analizuje pod kątem przydatności w realizacji osobistego planu życiowego. Wprawienie serca Koziorożca w drżenie zdecydowanie nie jest łatwym zadaniem. Osoba, która zamierza sprostać temu wyzwaniu powinna przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość – Koziorożec potrzebuje naprawdę wiele czasu aby dojrzeć do poważnego związku. Trzyma swoje uczucia i emocje pod ścisłą kontrolą i nie pozwala sobie, aby ktoś zawładnął jego sercem. Wynika to również ze świadomości, że miłość mogłaby Koziorożca odciągnąć od realizacji swoje planu.

Pod grubą, starannie zbudowaną skorupą Koziorożec skrywa wrażliwe serce, jest osoba bardzo uczuciową – chociaż otwarcie nigdy się do tego nie przyzna.

Do miłości Koziorożec podchodzi jak do poważnego biznesu – jest zorientowany na osiąganie sukcesów i realizację celów – flirt i nieskrępowane romansowanie to zdecydowanie nie w jego stylu.

Koziorożec nigdy nie zwiąże się z osobą, która nie spełnia jego wygórowanych oczekiwań – przeważnie dotyczących wykształcenia i stabilności finansowej, wybiera osoby o wysokim statusie społecznym: imponują mu wpływy, bogactwo i sława.

W związku Koziorożec sprawia wrażenie człowieka chłodnego, wręcz całkowicie pozbawionego uczuć. Wielu ludzi ma go za wyrachowaną postać szukającą tzw. „dobrej partii” zamiast prawdziwej miłości. W łóżku Koziorożce często lubią ostry seks, czasami nawet brutalność, posiadają bardzo wysokie libido. Poważnie traktują jednak małżeńską przysięgę, nie szukają przygód, raczej nie dopuszczą się zdrady. Jedną z ważnych rzeczy, do których Koziorożec dąży w swoim życiu to stabilna rodzina. Często jednak Koziorożec buduje ją bez prawdziwej miłości. Może cale życie spędzić w związku pełnym pretensji i żalu. Nawet jeśli jest bardzo nieszczęśliwy nie łatwo zdecyduje się na rozwód. W związku Koziorożca musi dziać się naprawdę źle, aby zdecydował się na rozwód.

Świetnie zgrana para: Byk, Rak, Panna, Koziorożec, Ryby.

Interesujący związek: Skorpion.

Przeciętny, choć dobrze rokujący związek: Lew, Wodnik.

Odradzany związek: Baran, Bliźnięta, Waga, Strzelec.

Przyjaźń

Jeżeli Koziorożcowi uda się znaleźć wiernego przyjaciela, będzie on dokładnie takim samym. Koziorożce szczególnie cenią przyjaźnie, które przetrwały próbę czasu. Przyjaźń ma dla nich pośrednie znaczenie, nie są zbyt wylewne w stosunku do swoich przyjaciół, raczej nie zdarza im się jako pierwsze zadzwonić z propozycją wyjścia do kina czy na imprezę.

Koziorożec nie znosi czuć się w towarzystwie, jak przysłowiowe piąte koło u wozu – z tej przyczyny wyjście z inicjatywa zawsze pozostawia innym W kontaktach z ludźmi, także z przyjaciółmi Koziorożce są szczere aż do bólu, tego samego oczekują. W przyjaźni sprawiają wrażenie oschłych i oziębłych, co często sprawia, że ich przyjaciele czują się odrzuceni. Koziorożec nie będzie szczególnie przeżywał utraty przyjaciela, często zdarza im się uciekać w samotność.

Finanse

Słabą stroną Koziorożca jest niechęć do wydawania pieniędzy nawet na najbliższych członków rodziny. Z wielkim trudem przychodzi mu sięganie do portfela. Jednym z jego największych pragnień jest doglądanie stale rosnącego majątku, czemu wszelkie wydatki nie sprzyjają. Koziorożec to więc typ rodzica, który 10 razy obejrzy monetę zanim zdecyduje się kupić dziecku nową parę butów – z pewnością sprawdzi wszystkie okoliczne sklepy, aby tylko nie przegapić promocji.

Już od najmłodszych lat Koziorożce liczą się z pieniędzmi, prowadzą rozliczenia, oszczędzają i zbierają na poważniejsze zakupy. Mało kto w kwestii oszczędzania jest tak skrupulatny – nigdy nie pozwoli sobie na choćby najmniejszy błąd w rachunkach. Jeżeli niezgodność opiewać będzie na chociażby 1 grosz, Koziorożec poświęci noc aby znaleźć błąd. Koziorożec ma zdolności do bezbłędnego prowadzenia swojej strategii inwestycyjnej, z każdym rokiem zarabia coraz więcej pieniędzy.

Praca

Praca w życiu Koziorożca to zdecydowanie temat numer 1 – nie ma nic ważniejszego. Wrodzona ambicja nie pozwala osobom urodzonym w tym znaku odpuścić chociażby na chwilę. Dążą do tego aby być podziwianymi i szanowanymi, pracują ciężko i wytrwale dopóki nie osiągną postawionego celu – odpowiedniej pozycji społecznej wraz z idącym za nią majątkiem. Im bardziej Koziorożcowi ta kwestia nie wychodzi tym ciężej pracuje i więcej poświęca – łącznie ze zdrowiem i rodziną. Koziorożec pragnie być uznanym autorytetem i posiadać władzę, mało kto jak on śni o byciu królem wielkiego i bogatego kraju, w którym poddani pokornie proszą go o wysłuchanie. Zadowoli się także rolą dyrektora lub cenionego specjalisty. Praca Koziorożca musi przede wszystkim łączyć się z prestiżem, musi być kimś. Najlepsze zawody dla Koziorożca to takie, które wymagają wytrwałości i zdyscyplinowania. Świetnie sprawdzi się jako analityk, będzie również doskonałym architektem i archeologiem. Zamiłowanie do pieniędzy czyni z Koziorożca świetnego bankowca czy handlarza.

Najlepsze zawody: administrator, menadżer, dyrektor, kierownik, architekt, urzędnik, rzeczoznawca, inżynier, polityk, pośrednik handlu nieruchomościami, przedstawiciel handlowy.

Dom i rodzina

Koziorożec jest osobą niezwykle konserwatywną – ma to znaczenie także w domu i życiu rodzinnym. U dzieci liczą się dla niego przede wszystkim efekty w nauce i innych zajęciach – efekty, nie starania. Ważne jest dla niego, aby jego dzieci przykładały się do swoich obowiązków i zdobywały przydatne w życiu umiejętności. Dużo gorzej Koziorożcowi wychodzi zabawa z dziećmi czy jakakolwiek forma rozrywki, od czasu do czasu pozwala sobie jednak na to, aby poszaleć z pociechami.

Przez zdecydowaną większość czasu utrzymuje jednak w domu żelazną dyscyplinę, której wszyscy muszą się podporządkować. Zdarza mu się narzekać na życie rodzinne – szczególnie wtedy, kiedy ktoś z członków rodziny nie spełnia jego oczekiwań – ma on bowiem dokładny obraz tego, co każdy powinien robić i do czego dążyć. To zdecydowany typ rodzica, który na siłę układa dzieciom życie – kiedy dziecko nie pójdzie na studia prawnicze (czego oczekiwał Koziorożec) potrafi się na niego śmiertelnie obrazić. Wszystkim wyszłoby w domu na dobre, aby Koziorożec wyluzował.

W domu Koziorożec wielbi porządek – wszystko musi mieć swoje stałe miejsce. Lubi wnętrza przestronne i praktyczne, nie lubi ograniczania przestrzeni i nadmiaru dekoracji, nie znosi rzeczy porozrzucanych po całym domu. Często oszczędza na wyposażeniu wnętrz, można więc w jego domu spotkać stare szafki, które już dawno powinien wymienić. Jeżeli jednak kwestie finansowe będą przebiegać po myśli Koziorożca, z chęcią będzie inwestował w swój dom aby był on odzwierciedleniem jego pozycji społecznej.

Zdrowie, odżywianie, aktywność fizyczna

W kwestii zdrowia, Koziorożec to prawdziwy twardziel jego organizm cechuje się ogromną wytrzymałością, co paradoksalnie jest także słabym punktem. Koziorożec bowiem wykorzystuje wytrzymałość swojego organizmu do maksimum – pracuje o wiele ciężej niż powinien, nadużywa kawy aby tylko móc jeszcze trochę popracować – jest to niestety prosta droga do poważnych problemów zdrowotnych.

Organizm nie wytrzymuje sporego tempa pracy i ogromnego stresu, który obecny jest w życiu Koziorożca. Nawet niewielka dawka stresu działa na niego mobilizująco – jednak prowadzi do problemów ze zdrowiem. Z jednej strony Koziorożec zdaje sobie sprawę, że nie powinien tyle pracować, z drugiej jednak – zawsze ma coś do zrobienia. Jeżeli się w tej kwestii nie opamięta – wyląduje w szpitalu.

Osoby urodzone pod znakiem Kozioroga są podatne na depresję – ma ona najczęściej związek z praca i problemami jakie mogą się zdarzyć na tle kariery. Koziorożec jest ciągle przemęczony natłokiem pracy, w pewnym momencie może przestać postrzegać świat jako piękne miejsce do życia, zamiast czerpać radość z każdego dnia będzie ścigał postawione sobie cele. Może to sprawić, że szybko si wypali i podda depresji.

 

W sferze kulinarnej Koziorożce nie są zbyt wybredne. Posiłek jest dla nich źródłem energii niezbędnym do dalszej pracy. Nie lubią marnować czasu na jedzenie, tym bardziej na przygotowywanie posiłków. Często spożywają posiłki w biegu – chętnie kupią coś po drodze do pracy. Posiłkami najchętniej delektują się podczas służbowych lunchy – jednakże tylko dlatego, że przy okazji załatwiają interesy. Koziorożec zje dosłownie wszystko – gotowe danie z supermarketu – to jego żywioł. Często zdarza mu się wrzucić coś do mikrofalówki i jeść przed komputerem w trakcie pracy – nawet nie zauważa kiedy skończy posiłek. z drugiej strony Koziorożce cenią sobie posiłki zdrowe i pożywne. Chętnie sięgają po warzywa, które są dla nich idealnym posiłkiem.

Koziorożca pochłania kariera zawodowa – nie ma więc zbyt dużo czasu do dyspozycji – na czym cierpi aktywność fizyczna, za którą nie przepada. Nie ma czasu na sport, wolną chwilę woli poświęcić na zaplanowanie kolejnych zadań. Efektem tego jest słaba kondycja. Koziorożec, który chce jak najdłużej pozostać zdrowym – powinien uwzględnić chociażby 15-30 minut na ćwiczenia w swoim planie dnia.

Dzieciństwo i szkoła

Koziorożec już od dzieciństwa jest dobrze zorganizowany i potrafi zaplanować sobie czas. Jest sumienny, skrupulatny, dobrze wykonuje swoje obowiązki – od najmłodszych lat zachowuje się jak osoba dorosła. Talent organizacyjny sprawia, że do każdej czynności, której się podejmuje bardzo dokładnie i z wielkim zapałem się przygotowuje.

Młode Koziorożce to dzieci posiadające w swoim życiu wiele aspiracji, na dodatek mają siłę i chęci aby je realizować – choćby droga wiodła pod górkę i miała wiele przeszkód. Nie poddają się łatwo i brną ku swoim celom. Za swoją postawę uwielbiają być chwalone i doceniane. Dzieci urodzone pod tym znakiem chętnie przebywają w gronie dorosłych, wolą niekiedy ich towarzystwo niż swoich rówieśników.

W szkole, Koziorożec to prawdziwy ekspert od każdego przedmiotuwoli się pouczyć, rozwiązać problem aniżeli szaleć w zabawie. Często jest nieśmiały, brakuje mu otwartości. Nauka i współzawodnictwo to jego środowisko naturalne. Niechętnie dzieli się wiedzą i pomaga innym.

Sławni ludzie spod znaku Koziorożca

Elvis Presley, Marilyn Manson, Paul Cézanne, Joanna d’Arc, Ludwik Pasteur, Simone de Beauvoir, Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański, Al Capone, Martin Luther King, Muhammad Ali, Michael Schumacher, Adam Mickiewicz, Melchior Wańkowicz, Sir Isaac Newton, Lars Ulrich, Tiësto, Kit Harington, Humphrey Bogart, Marlene Dietrich, Ava Lavinia Gardner, Philip Anthony Hopkins, Jim Carrey, Takeshi Kitano, Weronika Rosati, Denzel Washington, Mel Gibson, Nicolas Cage, Kevin Costner, Anna Przybylska, Aleksandra Woźniak, Joanna Brodzik, Mao Zedong, Kim Dzong Un, Richard Nixon, Konrad Hermann Josef Adenauer.

 

Koziorożec – Horoskop na 2022

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię