Stany Zjednoczone i UE współpracują w sprawie Ukrainy i bezpieczeństwa energetycznego

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowali współpracę, zarówno jeśli chodzi o zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Europy, jak i w kwestii zagrożeń wobec rozbudowy wojskowej obecności Rosji u granic Ukrainy.

„Stany Zjednoczone i Unia Europejska pracują wspólnie nad stałym, wystarczającym i regularnymi dostawami gazu do krajów unijnych z różnych źródeł na świecie, aby zapobiec zakłóceniom tych dostaw, także temu, które może być następstwem przyszłej inwazji rosyjskiej na Ukrainę”– głosi wspólne oświadczenie Joe Bidena i Ursuli von der Leyen.

W oświadczeniu przypomniano też, że Stany Zjednoczone są największym dostawcą gazu skroplonego (LNG) do Europy i potwierdzono, że Waszyngton prowadzi rozmowy z rządami i operatorami rynków w sprawie dodatkowych dostaw surowca z różnych miejsc na świecie.

 

Stany Zjednoczone i Unia Europejska potwierdziły też dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy oraz do postępów w integracji tego kraju z unijnymi rynkami gazu i energii elektrycznej.

IAR

Papież: chrześcijanie, aby się zjednoczyć, potrzebują odwagi, pokory i prawdziwej wiary

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię