Administracja Bidena masowo wypuszcza na teren USA nielegalnych migrantów

Sytuacja na granicy z Meksykiem pogarsza się z miesiąca na miesiąc. Tylko w grudniu 2021 roku ponad 178 840 dorosłych migrantów został złapanych na południowej granicy. Dla porównania około 75 000 przekroczyło granicę w grudniu 2020 roku za kadencji Trumpa.

Statystyki pokazują, że tylko 59% samotnych dorosłych migrantów napotkanych przez agentów Straży Granicznej w grudniu zostało wydalonych z USA.
W wielu przypadkach agenci korzystają z Title 42 – programu rządowego tytułu ochrony zdrowia publicznego, który ma służyć do wydalania nielegalnych dorosłych podróżujących bez dzieci.

 

Program pozwala Straży Granicznej Stanów Zjednoczonych i amerykańskim służbom celnym zabronić wjazdu osobom, które potencjalnie stanowią zagrożenie dla zdrowia, albo z powodu ogłoszonych wcześniej ograniczeń w podróżowaniu, albo z powodu nielegalnego wjazdu do kraju w celu ominięcia środków kontroli zdrowia.

Department of Homeland Security twierdzi, że osoby, które nie podlegają Title 42 nadal są wydalane z kraju. „DHS nadal wydala migrantów pod nadzorem Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Tytułu 42. Ci, którzy nie mogą zostać wydaleni na podstawie tytułu 42 i nie mają podstawy prawnej do pozostania, są objęci postępowaniem przyspieszonym lub pełnym wydaleniem”.

Jednak to co twierdzą przedstawiciele DHS nie pokrywa się z tym co rzeczywiście dzieje się w Teksasie. Okazuje się, że wiele osób przekraczających nielegalnie południową granicę trafia na teren USA często z pomocą służb granicznych i urzędników emigracyjnych.

W zeszłym tygodniu, dziennikarze stacji telewizyjnej Fox News byli świadkami jak służby w Teksasie wypuściły na wolność dużą liczbę nielegalnych imigrantów w miejscowości Brownsville w stanie Teksas.

Nagranie Fox News pokazuje grupę młodych imigrantów płci męskiej – bez rodzin, przewożonych autobusami, zakontraktowanymi na podstawie umowy federalnej, do małego biura, umiejscowionego na jednym z parkingów w Brownsville, z prowizoryczną tablicą z napisem „odbiór patrolu granicznego”. Dziennikarze widzieli, jak migranci po wyjściu z biura „odbiór patrolu granicznego” zostali wsadzeni do taksówek, które zabrały ich na położone około 250 mil od San Antonio lotnisko Harlingen. Na lotnisku mężczyźni zostali wsadzani do samolotów lecących do takich miast jak Houston, Miami i Atlanta.

„Byliśmy świadkami jak rząd federalny masowo uwalniała samotnych dorosłych migrantów, prawie wszyscy uwolnieni byli mężczyznami, na parkingu w Brownsville. Wezwano po nich taksówki. Podążyliśmy za taksówkami na lotnisko Harlingen, gdzie migranci zostali wysadzeni, aby dostać się na loty po Stanach Zjednoczonych”, powiedział Bill Melugin z FoxLA.

Kilku migrantów powiedziało dziennikarzom z Fox News, że tego ranka przeszli granicę nielegalnie, płacąc około 2000 dolarów za osobę przemytnikom z kartelu. Dodali, że lecą do takich miejsc, jak Miami, Houston i Atlanta.

W jednym z wywiadów dla programu Fox News Hannity, starszy agent straży granicznej, powiedział że „to, co dzieje się na granicy, jest celowo robione przez administrację Bidena”, a ręce straży granicznej są związane.

W oświadczeniu dla Fox News, miasto Brownsville przyznało, że biuro miasta ds. zarządzania sytuacjami kryzysowymi w połączeniu z Federal Emergency Management Agency (FEMA) rzeczywiście pomaga nielegalnym w dotarciu do ich celu w USA „pracujemy nad ułatwieniem przeniesienia tych migrantów do miejsca docelowego, umożliwiając im korzystanie z kontakt z ich rodzinami, organizacjami pozarządowymi lub środkami transportu”.

Rzecznik administracji Bidena również potwierdził, że garaż i biuro służą jako miejsce postoju, w którym migranci otrzymują informacje dotyczące dalszej podróży, aby „ułatwić im transfer do miejsca docelowego”. Rzecznik dodał, że w biurze mogą być również zostać poddani badaniu zdrowotnemu.

Przedstawiciel Customs and Border Protection (CBP) twierdzi, że jego agencja nie była zaangażowana w uwolnienie nielegalnych imigrantów, których świadkiem byli dziennikarze Fox News.

Po dalszym dochodzeniu, przedstawiciele Immigration and Customs Enforcement (ICE) przyznali, że oni stoją za uwalnianiem nielegalnych imigrantów w Brownsville.

„Organizacja imigracyjna i celna USA (ICE) koncentruje swoje priorytety w zakresie egzekwowania imigracji cywilnej na zatrzymaniu i wydaleniu cudzoziemców, którzy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, bezpieczeństwa publicznego i bezpieczeństwa granic” – powiedział rzecznik, dodając, że „obcokrajowcy przetwarzani zgodnie z Tytułem 8 są oceniani pod kątem aresztowania na podstawie ich imigracji i przeszłości kryminalnej, obowiązujących przepisów prawa i ustalonych kryteriów przetwarzania. Osoby uznane za odpowiednie do zwolnienia są zwalniane w porozumieniu z lokalnymi partnerami i podlegają wymogom sprawozdawczym związanym z ich postępowaniem imigracyjnym.”

Agencja potwierdziła również, że utworzyła centrum operacyjne w Brownsville, aby wspierać migrantów i zarządzać testami na COVID-19 oraz aby przewozić migrantów na lotniska i do węzłów tranzytowych oraz koordynować działania z organizacjami pozarządowymi w celu zapewnienia migrantom schronienia, żywności, odzieży i transportu.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię