Herbata turecka – właściwości, zastosowanie, tradycja i przepis na wykonanie

Dobrze znanym na całym świecie i kojarzonym z Turcją napojem jest kawa po turecku.

Jednak to właśnie herbata jest dla Turcji najbardziej charakterystyczna jako nieodłączny element codziennej rutyny. Pije się ją przez cały dzień i praktycznie w każdej sytuacji.

Przyjmuje się, że przeciętny Turek wypija średnio nawet kilkanaście szklanek herbaty dziennie. Herbatę serwuje się zawsze po posiłkach – także w restauracjach, bardzo często „na koszt firmy”. Turcy spożywają najczęściej herbatę czarną, lubią też odmianę jabłkową: „elma çayı” (napar z suszonych jabłek) oraz herbaty ziołowe.

Tradycyjna turecka herbata pochodzi z okolic Rize i Trabzon, do najbardziej znanych producentów tej herbaty należą: Doğuş i Çaykur. Turcy początkowo herbatę sprowadzali z Chin – wówczas spożywała ją tylko elita, po II wojnie światowej zaczęto sadzić herbatę w północno-wschodniej Turcji, gdzie panuje przyjazny klimat dla jej uprawy. Tureckie krzewy herbaciane wyróżniają się grubszymi pniami i mniejszą ilością gałązek. Warto pamiętać, że herbata jest wręcz turecką tradycją, i narodowym napojem Turków.

Skład herbaty tureckiej:

W herbacie tureckiej, podobnie w jak i innych rodzajach znajdziemy około 300 różnych substancji:

  • polifenole (garbniki): rutyna, tanina, kwercetyna, katechina, flawinoidy, saponiny;
  • alkoidy purynowe: teobromina, teofilina, teina;
  • olejki eteryczne;
  • związki białkowe: enzymy i aminokwasy;
  • pigmenty: karoten, ksantofil;
  • witaminy: A, C, B1, B2, K, PP;
  • składniki mineralne: magnez, cynk, wapń, fluor, mangan;
  • kwasy organiczne: jabłkowy; bursztynowy; szczawiowy;
  • związki żywiczne;
  • związki pekrynowe.

 

Właściwości herbaty tureckiej:

Herbata turecka jest doskonałym sposobem na rozgrzanie się w chłodne dni, doskonale gasi pragnienie i zmniejsza potliwość. Jak każda herbata zawiera teinę, która działa pobudzająco i poprawia metabolizm. Pomaga w zwalczaniu wolnych rodników, co jest zasługą obecnej w niej katechiny. Wspomagają one również ochronę przed zawałem serca i miażdżycą, obniżają poziom cholesterolu.

Regularne spożywanie herbaty może przyczynić się może przyczynić się do zapobiegania powstawania nowotworów. Dermatolodzy potwierdzają również, że niektóre związki zawarte w herbacie, także w tureckiej, poprawiają kondycję skóry: spowalniają procesy starzenia się oraz pomagają w walce ze zmianami zapalnymi i grzybiczymi.

Herbata turecka jako czarna, mocna herbata pobudza i odtruwa organizm, wzmacnia zęby, ma działanie bakteriobójcze.

Jak parzyć herbatę po turecku?

Herbatę po turecku, według tradycji zaparza się w specjalnym, podwójnym czajniczku (Demli). Do górnej części wsypujemy susz (1 łyżeczką na 2 szklanki), zaś dolą zalewa się wodą i gotuje. Po zagotowaniu wody, zalewany nią herbaciany susz a następnie do dolnej części ponownie dolewamy wody; na nią stawiamy imbryk z esencją i podgrzewamy. Cały proces trwa nawet do kilkunastu minut. Tak przygotowanym naparem napełniamy szklanki do 1/3 ich objętości, resztę uzupełniamy gorącą wodą. Herbatę podaje się w Turcji w specyficznych naczyniach, tureckie szklanki dedykowane do herbaty posiadają charakterystyczny kształt tulipana, są przezroczyste i niewielkie.

Przeciwskazania

Warto pamiętać, że mocna herbata spożywana w nadmiarze może wywoływać bezsenność, kołatania serca, podrażnienie mieści, bóle i zawroty głowy, zwiększa też stężenie kwasu solnego w żołądku – z tej przyczyny nie jest zalecana dla osób z wrzodami. Ma także właściwości moczopędne – dla tego należy zwrócić uwagę na przyjmowane ilości płynów (aby się nie odwodnić).

Co robić, kiedy duży biust powoduje ból pleców?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię