Szef NATO zadowolony z decyzji USA dot. dodatkowych wojsk na wschodniej flance, w tym w Polsce

Sekretarz generalny NATO z zadowoleniem przyjął decyzję USA o wysłaniu dodatkowych wojsk na wschodnią flankę.

Prezydent Joe Biden skieruje do Europy dwa tysiące amerykańskich żołnierzy, w tym 1700 do Polski. Dodatkowo tysiąc żołnierzy ma być przesuniętych z Niemiec do Rumunii. To reakcja na agresywne działania Rosji w regionie i groźbę kolejnej inwazji na Ukrainę.

Szef Sojuszu w oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu podkreślił, że jest to dalsze wzmocnienie zbiorowego odstraszania i obrony NATO. „To mocny sygnał zaangażowania USA i jest kolejnym wkładem Stanów Zjednoczonych we wspólne bezpieczeństwo sojuszników” – podkreślił Jens Stoltenberg. Wspomniał też, że 8,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy jest postawionych w stan wyższej gotowości. Dodał, że także inne kraje członkowskie dostarczają dodatkowe siły do Sojuszu na lądzie, w powietrzu i na morzu.

 

Szef NATO przypomniał, że zwiększona została gotowość Sił Szybkiego Reagowania Sojuszu i rozważane jest rozmieszczenie dodatkowych grup bojowych w południowo-wschodniej części NATO. „Nasze rozmieszczenia mają charakter defensywny oraz proporcjonalny i są jasnym sygnałem, że NATO zrobi wszystko, by chronić i bronić swoich sojuszników” – podkreślił Jens Stoltenberg. Napisał również, że w obliczu zmieniającej się sytuacji pod względem bezpieczeństwa Europa i Ameryka Północna są zjednoczone i zdeterminowane, by zapewnić silne odstraszanie i obronę.

IAR

30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chicago

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię