Prezydent USA: zabiliśmy przywódcę Państwa Islamskiego

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że amerykańskie siły przeprowadziły operację, w której został zabity przywódca Państwa Islamskiego Abu Ibrahim al-Haszimi al-Kurajszi. Amerykański prezydent podziękował żołnierzom za udaną akcję.

„Minionej nocy na mój rozkaz siły zbrojne USA w północno-zachodniej Syrii przeprowadziły udana operację antyterrorystyczną w obronie Amerykanów i naszych sojuszników i uczyniły świat bezpieczniejszym” – napisał w oświadczeniu Joe Biden.

Prezydent podziękował żołnierzom biorącym udział w operacji za skuteczność i odwagę. Poinformował, że wszyscy powrócili bezpiecznie do swojej jednostki.
Żołnierze z amerykańskich sił specjalnych wylądowali w nocy helikopterami w kontrolowanej przez ISIS miejscowości Atmeh niedaleko granicy z Turcją.

 

Ze szczegółów operacji podanych przez prezydenta USA wynika, że terrorysta otoczył się rodziną, przez co amerykańskie siły zaniechały planowanego nalotu i użyły w operacji lądowej sił specjalnych.

Terrorysta popełnił samobójstwo, wysadzając w powietrze całe trzecie piętro domu, podczas gdy jednostki miały zająć się operacją schwytania islamskiego przywódcy.
Jak podaje „Washington Post”, operacja miała miejsce w prowincji Idlib w pobliżu granicy z Turcją, a w jej trakcie zginęło co najmniej 13 cywilów, w tym kobiety i dzieci. O 13 ofiarach, w tym szóstce dzieci i czterech kobietach, poinformowała organizacja Białe Hełmy. Tę samą liczbę podało również Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Abu Ibrahim al-Haszimi al-Kurajszi stanął na czele Państwa Islamskiego w październiku 2019 roku, po śmierci poprzedniego przywódcy Abu Bakr al-Bagdadiego. On również został zabity przez Amerykanów.

IAR

“Polski paszport wielkich możliwości” czyli co warto wiedzieć o polskim obywatelstwie?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię