Ćwiczysz w niskich temperaturach? Uważaj na płuca!

Najnowsze badania dokonane przez naukowców z University of Alberta pokazują, że ćwiczenia na zewnątrz w zimie mogą wpływać negatywnie na płuca.

Jeden z badaczy Michael Kennedy, wyjaśnił, że problemem związanym z intensywnymi ćwiczeniami w niskich temperaturach jest to, że niskie temperatury utrudniają ogrzanie i nawilżenie powietrza w płucach, co powoduje wysychanie błony śluzowej dróg oddechowych, a w niektórych przypadkach nieodwracalne uszkodzenie. „Odpowiedź zapalna jest tak duża, że ​​płuca nigdy nie wracają do zdrowego poziomu wyjściowego” – powiedział.

Kennedy dodał, że badania przeprowadzone wśród atletów – narciarzy biegowych uprawiających sport w bardzo niskich temperaturach, wykazały u nich problem z przewlekłym kaszlem i niewydolnością płuc. Twierdzi on również, że dotychczasowe testy badające astmę u sportowców zimowych nie są dokładne i negatywne wyniki są dużo zaniżone.

 

Opierając się na wcześniejszych badaniach swojego laboratorium Kennedy pokazał, że sportowcy, którzy ćwiczyli w temperaturach poniżej -15 ° C, narażają się na poważne zwężenie oskrzeli i możliwe ich permanentne uszkodzenie. Badania wykazały również, że u 40 do 50 procent wszystkich sportowców uprawiających  lub zimowe rozwinęła się astma wywołana wysiłkiem fizycznym (zwężenie oskrzeli) z powodu ćwiczeń zimowych.

Płuca działają również przeciwnie do innych części ciała, takich jak serce, które, jak wyjaśnił Kennedy, „reaguje na stresujące sytuacje, stając się większe, silniejsze i bardziej wydajne.”
„Kiedy płuca są narażone na stresujące środowisko, takie jak zimno, nie przebudowują się pozytywnie, a funkcje płuc pogarszają się z czasem – szczególnie podczas ćwiczeń” – powiedział.

Okazuje się, że nie wszystkie płuca są sobie równe. Kennedy powiedział, że innym ciekawym odkryciem było to, że ludzie o mniejszym wzroście i ogólne strukturze, są najbardziej podatni na skurcz płuc w niskich temperaturach.
Naukowiec powiedział, że dla tych, którzy są zdeterminowani do ćwiczeń w zimnych temperaturach, dobrym pomysłem jest rozgrzewka w pomieszczeniu, aby pomóc rozszerzyć płuca, co zmniejszy skutki zimnego powietrza. Dodał, że badania wykazały, że nieznaczne zakrycie ust ma również znaczący wpływ na zmniejszenie efektu zwężenia spowodowanego zimnym powietrzem.

Płuca – czego potrzebują do szczęścia i zdrowia

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię