40 rzeczy ważnych w życiu

Każdy z nas wyznaje wartości, według których układa swoje życie. Niektóre rzeczy są dla nas bardziej ważne, inne mniej.

Poniżej prezentujemy listę 40 rzeczy, które dla większości z nas są w życiu ważne:

1. Zdrowie i siły. Z całą stanowczością można powiedzieć, że są to najważniejsze w życiu rzeczy. Bez posiadania zdrowia i sił trudno będzie nam zapewnić sobie inne „luksusy”. Zdrowie i siły potrzebne są zarówno do pracy jak i oddawania się pasji.

2. Spokój wewnętrzny, określany przez niektórych „świętym spokojem”. Doceniany jest szczególnie w domu, kiedy po pracy lubimy wrócić do oazy spokoju. Duża część osób nie lubi nieoczekiwanych wizyt i dodatkowych obowiązków.

3. Ciekawość świata i samego siebie. Ciągła chęć poznawania innych osób i otaczającego świata poprzez podróże, spotkania ze znajomymi, wyjścia na miasto, itp. jest dla niektórych bardzo ważnym elementem życia.

 

4. Zadawanie mądrych pytań. Poprzez zadawanie przemyślanych pytań i poszukiwanie na nie odpowiedzi poznajemy otaczający świat i rządzące nim prawa. Dzięki temu lepiej odnajdujemy się w życiu.

5. Krytyczna postawa wobec otrzymywanych informacji, umiejętność wypracowania własnego zdania. Bardzo ważna rzecz, szczególnie w dzisiejszych czasach kiedy jesteśmy codziennie poddawani licznym manipulacjom ze strony innych ludzi, Internetu i telewizji.

6. Odporność na manipulację. Jest to rzecz powiązana ściśle z powyższą. Jeżeli każdą informację, zwłaszcza „podejrzaną” będziemy analizować, jeśli nauczymy się pozyskiwać informacje z kilku źródeł – będziemy odporni na manipulacje.

7. Wysoka samoświadomość. Pozwala na określenie swojego miejsca w świecie.

8. Wdzięczność za to, co się ma. Dzięki tej umiejętności nie wpadniemy w wir zazdrości i przestaniemy ciągle dążyć to osiągnięcia tego co mają sąsiedzi. Będziemy mogli po prostu cieszyć się swoim życiem, które przecież jest krótkie.

9. Pozytywne nastawienie z nutą realizmu. Jest to idealna harmonia, warto postrzegać świat i nasze możliwości realnie – nie odpływać zbyt bardzo w utopijne marzenia, ale trzeba przy tym zachowywać nadzieję i pozytywne nastawienie.

10. Miłość do siebie i dbanie o siebie. Musimy potrafić zadbać w życiu o swoje potrzeby i swoje dobro. Powinniśmy także szanować swoje zdrowie i o ni dbać: odżywiać się zdrowo, pamiętać o aktywności fizycznej, regularnie kontrolować stan zdrowia u lekarza.

11. Rodzina i bliskie osoby. To nierozłączny i zarazem jeden z najważniejszych elementów życia dla wielu z nas. Kiedy relacje z najbliższymi są pozytywne po prostu lepiej się czujemy. Warto poświęcać rodzinie więcej czasu.

12. Możliwość milczenia we dwoje. Jest to ważna rzecz w związku i przyjaźni – w końcu partner/ka powinien być także przyjacielem, a dobry przyjaciel potrafi nie tylko pocieszyć, wysłuchać, ale też pomilczeć we dwoje. Nie zawsze musimy mieć przecież ochotę na rozmowy.

 

13. Rozmowy i dyskusje we dwoje. Kolejna ważna rzecz w związku – bez komunikacji związek praktycznie nie istnieje i nie przetrwa. Ważne aby rozmawiać o wszystkim – w tym przede wszystkim o problemach.

14. Zaufana osoba. Warto mieć w życiu kogoś na kim bezgranicznie można polegać – nawet w sytuacji kiedy potrzebujemy zadzwonić i wypłakać się w środku nocy.

15. Odwaga w wyrażaniu emocji. Otwarcie wyrażajmy to co czujemy, nie ukrywajmy emocji z obawy lub z troski – jeżeli kogoś nie kochamy, nie bójmy się, że go zranimy. Powiedzmy od razu co czujemy, gdyż stwarzanie nieprawdziwego przeświadczenia o naszym uczuciu zrani drugą osobę jeszcze bardziej.

16. Nie wstydzenie się łez i śmiechu. Jedno i drugie odzwierciedla nasze emocje, pozwala rozładować napięcie. Najczęściej wstydzimy się łez – zwłaszcza mężczyźni uważają je za oznakę słabości. Tymczasem mężczyzna powstrzymujący emocje, wstydzący się płaczu jest jedynie chłopcem udającym kogoś kim nie jest. Prawdziwy mężczyzna nie wstydzi się łez.

17. Identyfikacja osób niewartych uwagi. Warto rozejrzeć się dookoła na otaczających nas ludzi. Niektórzy z nich nic nie wnoszą do naszego życia, często wręcz przeciwnie – tylko wymagają naszego zaangażowania. Osób, dla których nie warto się starać należy się pozbyć z naszego życia, a relacje, z których nie mamy żadnych korzyści zerwać.

18. Pozwolić na odejście. Nikogo nie powinniśmy trzymać przy sobie na siłę – nieważne czy jest to przyjaciel czy partner. Jak pisze Antoine de Saint-Exupery: „Jeśli coś kochasz, puść to wolno. Kiedy do ciebie wróci, jest twoje. Jeśli nie, nigdy twoje nie było”.

19. Zerwanie z przeszłością. Życie jest krótkie i nie możemy pozwolić sobie aby niewyjaśnione czy trudne sytuacje z przeszłości ciągle nas prześladowały. Żyjmy tym co jest tu i teraz.

20. Wyciąganie wniosków z życia. Powinniśmy uczyć się na błędach, wyciągać wnioski z porażek, każde niepowodzenie jest lekcją od życia – jeżeli ją przemyślimy unikniemy podobnych błędów w przyszłości.

21. Nieganianie za ułudą. Złudne jest to co jest odrealnione: fałszywi przyjaciele, którzy są z nami dopóki mają z tego korzyści, ogłoszenia o pracę oferujące „złote góry” przy minimalnym nakładzie pracy – wszystko to dostarczy tylko problemów.

22. Przyjmowanie prawdy. Musimy realnie postrzegać świat. Analizować sytuacje, relacje i związki takie jakie faktycznie są, a nie takie jakie chcielibyśmy aby były. Nie tłumaczmy sami przed sobą zachowania innych, nie oszukujmy się sami.

23. Podniesienie się po porażce. Większość z nas ma w życiu gorsze i lepsze chwile. Kiedy odnosimy porażkę, kiedy cierpimy nie wolno nam się załamać – musimy się „podnieść i iść dalej”.

24. Żyć po swojemu. Nie słuchajmy ciągle innych, który udzielają nam „złotych rad” jak powinniśmy żyć. Jeżeli sami czujemy, że chcemy coś zrobić inaczej – zróbmy tak, jak podpowiada serce.

25. Pozytywne emocje. Warto poszukiwać ich w życiu i pozwolić by nim zawładnęły. Im więcej radości, miłości, śmiechu – tym lepiej się czujemy i funkcjonujemy.

26. Samorozwój. Ważna jest własna ambicja i chęć rozwijania się. Stojąc w miejscu nigdy do niczego nie dojdziemy, a po latach dręczyć będą nas wrzuty sumienia. „Wymagajmy od siebie choćby inni od nas nie wymagali”.

27. Wolność. Nie pozwólmy aby w życiu ograniczało nas zbyt wiele rzeczy. Róbmy to na co mamy ochotę – nie to co wypada. Nie pozwólmy aby inne osoby nas ograniczamy i odbierały przyjemność z życia.

 

28. Sens w życiu. Najwięksi desperaci to osoby, które nie mają po co żyć. Warto mieć w życiu cel i do niego dążyć – może to być szczęśliwe życie rodzinne, praca, podróże, itp.

29. Szczęście osób najbliższych. Obok własnego dobra i szczęścia dla wielu równie ważnych, niekiedy i ważniejszych są najbliżsi – bardzo często ich szczęście oznacza także nasze własne.

30. Sukces dziecka. Najlepsze co może spotkać rodzica to być świadkiem sukcesów swoich dzieci i móc widzieć jak potrafią radzić sobie w życiu.

31. Duma, że wychowaliśmy wartościowego człowieka. Kolejna rzecz dotycząca dzieci i dostarczająca rodzicom dumy. Trudno wyobrazić sobie tę radość, kiedy udało się w trakcie wychowania przekazać dzieciom pewne wartości, a nasze dziecko wyrosło na dobrego, wartościowego człowieka.

32. Możliwość spojrzenia sobie w oczy bez wstydu. Żyć tak, aby nikogo nie skrzywdzić i być uczciwym. Życie w wstydzie i poczuciu winy jest przytłaczjące i obiera radość z życia.

33. Życie w zgodzie z własną moralnością i wartościami. Każdy z nas ma własną moralność i wyznawane wartości – warto ich przestrzegać – wtedy czujemy się spełnieni.

34. Pasja. Oprócz pracy i rodziny powinniśmy znaleźć czas na swoje pasje – nie wybierajmy takiej, która jest modna, takiej, aby zaimponować czy przypodobać się znajomym. Wybierzmy coś co naprawdę lubimy, coś, co naprawdę nas relaksuje i zabija czas.

35. Poczucie, że jesteś we właściwym miejscu. Jest to bardzo ważne. By może kiedyś znaleźliśmy się w sytuacji lub miejscu, w którym pierwsze co pomyśleliśmy to „co ja tu robię?”. Unikajmy tego – niezależnie czy chodzi o miejsce pracy czy mieszkanie. Praca w takim miejscu nie da satysfakcji, a mieszkanie będzie prawdziwą udręką.

36. Nie udawaj. Nie warto udawać emocji ani zachowań. Warto być sobą, nie tylko ze względu na innych lecz przede wszystkim ze względu na siebie.

37. Bądź sobą. Tylko wtedy jesteś prawdziwy, wartościowy, wiarygodny. Tylko wtedy czujemy się dobrze sami ze sobą.

38. Czuj się dobrze sam ze sobą.

39. Nie krzywdź innych. Tym bardziej nie próbuj budować swojego szczęścia na cudzym nieszczęściu. Nasze uczynki, wcześniej czy później do nas wracają – warto o tym pamiętać.

40. Realizuj swoje cele. Warto je określić i do nich dążyć.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię