Gubernator Illinois twierdzi, że jest szansa na szybkie zniesienie mandatu noszenia masek

Gubernator Illinois, J. B. Pritzker ma nadzieję na zniesienie mandatu noszenia masek „tak szybko, jak to możliwe”. Powodem jest szybko spadek zachorowań na koronawirusa. Tylko w zeszłym tygodniu przypadki COVID-19 spadły o 51%.

Stanowy Departament Zdrowia Publicznego zgłosił w piątek 60 389 przypadków koronawirusa w ciągu ostatniego tygodnia, czyli średnio 8627 dziennie. Jest to najmniejsza liczba zachorowań od czasu pojawienia się wysoce zaraźliwego wariantu Omikron w Illinois.

Liczba hospitalizacji związanych z COVID również odnotowała gwałtowny spadek. W zeszłym tygodniu tylko 3135 łóżek szpitalnych było zajętych przez pacjentów walczących z koronawirusem. Jest to 31-procentowy spadek w stosunku z ostatnim tygodniem stycznia. Również śmiertelne przypadki spadły o 28% w ciągu tygodnia.

Dzięki nowym obiecującym danym, Pritzker ma „nadzieję” na możliwość poluzowania swojego mandatu do noszenia masek w pomieszczeniach.

 

„Bardzo się cieszę, że udało nam się przetrwać burzę Omikron COVID, z którą mieliśmy do czynienia. Uważam, że powinniśmy jak najszybciej zdjąć maski. Nieustannie słucham lekarzy i naukowców i zachęcam ich. Mam wielką nadzieję, że będziemy mogli niedługo będziemy mogli podjąć decyzję.”

Komisarz ds. zdrowia publicznego w Chicago, dr Allison Arwady, zasugerowała, że obowiązek szczepień w mieście dla bywalców barów i restauracji może wkrótce zostać zniesiony, jeśli liczby będą się poprawiać. Liczba przypadków, hospitalizacji i zgonów wśród mieszkańców Chicago spadła w ciągu ostatniego tygodnia o ponad 37%.

„Kiedy będziemy mogli zdjąć maski? Kiedy możemy znieść wymóg szczepień? Nie w przyszłym tygodniu, ale jeśli nadal będziemy widzieć spadek zachorowań, tak jak wcześniej, nie potrwa to tak długo” – powiedziała Arwady.

Przedstawiciele służb zdrowia dodają, że pomimo iż sytuacja w całym stanie poprawia się, szpitale na południu Illinois wciąż są przeciążone, a oddziały intensywnej opieki nadal mają 95% łóżek zajętych chorymi. Jest to region z jednym z najniższych wskaźników szczepień w stanie. Mniej niż jedna czwarta mieszkańców jest w pełni zaszczepiona w hrabstwie Alexander, na południowym krańcu stanu.

Ogólnie około 66% mieszkańców Illinois jest zaszczepionych, a 47% otrzymało dawkę przypominającą. Nadal prawie 20% kwalifikujących się mieszkańców nie przyjęło nawet pierwszej szczepionki.

Aby uzyskać informacje na temat punktów szczepień lub umówić się na bezpłatną wizytę domową na szczepienia należy odwiedzić stronę chicago.gov/covidvax lub zadzwoń pod numer (312) 746-4835

40 rzeczy ważnych w życiu

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię