Kanada: zablokowane najbardziej ruchliwe przejście graniczne ze Stanami Zjednoczonymi

Najbardziej ruchliwe przejście graniczne między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi zostało zablokowane. Kanadyjscy kierowcy ciężarówek zajęli pasy prowadzące na przejście Detroit-Windsor w ramach protestu przeciw obowiązkowym szczepieniom przeciw Covid-19.

Ciężarówki zablokowały ruch na Ambassador Bridge, położonym między jeziorami Erie i Huron. Kanadyjska Agencja Służb Granicznych poinformowała, że most jest zamknięty, choć pasy ruchu do USA są teraz otwarte.

Właściciel mostu, Detroit International Bridge, wezwał do wznowienia ruchu i międzynarodowego handlu. „Zachęcamy odpowiednich urzędników do podjęcia szybkich działań w celu jak najszybszego złagodzenia sytuacji w sposób odzwierciedlający wzajemny szacunek” – oświadczył prezes firmy Matt Moroun.

Także prezydent Kanadyjskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów wezwał do natychmiastowego zakończenia blokady, twierdząc, że opóźnienia mogą zakłócić pracę sektora, który zatrudnia dziesiątki tysięcy Kanadyjczyków. Kanada wysyła 75 procent swojego eksportu towarów do Stanów Zjednoczonych, a most zwykle obsługuje około 8 tysięcy ciężarówek dziennie.

Protestujący kierowcy domagają się uchylenia federalnych nakazów szczepień przeciwko Covid-19 w ruchu transgranicznym. Ich protest rozpoczął się pod koniec stycznia, gdy z całego kraju zjechali do stolicy – Ottawy. Od tamtej pory blokują miasto, a ich Konwój Wolności jest wspierany przez miliony Kanadyjczyków oraz ludzi na całym świecie. Protest przerodził się w manifestację przeciw rygorom epidemicznym i rządowi. Kierowców skrytykował premier Justin Trudeau, który nie myśli o zmianie przepisów covidowych.

IAR

Gubernator Illinois twierdzi, że jest szansa na szybkie zniesienie mandatu noszenia masek

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię