Millard Fillmore – ciekawostki z życia 13. prezydenta USA

Milliard Fillmore (1800-1874) był amerykańskim politykiem i trzynastym prezydentem USA (1850-1853).

1. Milliard Fillmore urodził się w Summerhill – miejscowości należącej do powiatu Cayuga położonej w zachodniej części stanu Nowy Jork.

2. Jego rodzice: Nathaniel Fillmore i Pheobe Millard zdecydowali się przenieść do Summerhill licząc, że potrafią mierzyć się z trudami życia na pograniczu; niestety rodzina doświadczyła okropnej biedy.

3. Chata, w której urodził się i wychował Milliard w stanie niezmienionym przetrwała do dziś – ten niewielki domek z bali pomieścił, w co trudno uwierzyć, 11 osobową rodzinę.

 

4. Rodziców Milliarda nie stać było na edukację dzieci. Choć jego ojciec Nathaniel starał się aby zapewnić rodzinie wszystko to, co niezbędne – zmuszony był pracować u wielkich właścicieli ziemskich w uwłaczających godności warunkach; równie uwłaczające były warunki na rodzinnej, małej farmie.

5. Przyszły prezydent naukę rozpoczął na polecenie właściciela zakładu krawieckiego – Benjamina Hungerforda (pracował u niego od 14 roku życia);

6. Milliard Fillmore dopiero w wieku 17 lat ujrzał swój pierwszy szkolny podręcznik. Był zdolnym uczniem, kiedy tylko nauczył się czytać i pisać, nałogowo czytał kolejne książki z miejscowej biblioteki.

7. Intelektualny potencjał Milliarda dostrzegł lokalny bogacz, sędzia Walter Wood, który na prośbę matki zatrudnił go jako kopistę.

8. W 1826r. otworzył własną praktykę adwokacką. Po kilku latach samodzielnej praktyki adwokackiej zaangażował się w tworzenie Partii Antymasońskiej, z ramienia której zasiadał w legislaturze stanowej w latach 1828–1831

 

9. Milliard Fillmore był zaciekłym wrogiem masonerii – uważając ją za niebezpieczną i spiskowa grupę.

10. W 1833r. został wybrany reprezentantem stanu Nowy Jork w izbie niższej amerykańskiego Kongresu, dzięki poparciu Wigów został szefem Komisji Zasobów i Środków w Izbie Reprezentantów – tak oto syn ubogich farmerów, przez całe swe życie służącym właścicielom ziemskim został politykiem decydującym o polityce pieniężnej pastwa.

11. Był kolejnym prezydentem z przypadku – 10 lipca 1850r. jako wiceprezydent został poproszony o objęcie urzędy prezydenta po zmarłym Zacharym Taylorze.

12. Ponoć pierwszą prośbą Milliarda do przejętego po poprzedniku gabinetu było pozostanie na stanowiskach przynajmniej przez miesiąc. Nowy prezydent nie cieszył się jednak poparciem i cały gabinet podał się do dymisji po tygodniu.

13. Obejmując urząd prezydenta, zapowiadał, że nie będzie ubiegał się o reelekcję, jednak pod koniec kadencji zmienił zdanie.

14. 5 lutego 1826 ożenił się z córką baptystycznego pastora – Abigail Powers. Para miała dwoje dzieci. Trzy tygodnie po zakończeniu prezydentury, Fillmore został wdowcem. W 1858 powtórnie się ożenił.

15. Zmarł 8 marca 1874 w Buffalo

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię