Prezydent Joe Biden apeluje do Amerykanów o natychmiastowe opuszczenie Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden zaapelował do Amerykanów przebywających na Ukrainie o natychmiastowe opuszczenie tego kraju. W wywiadzie dla telewizji NBC News ostrzegł, że w przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego obywatele USA mogą nie mieć czasu na ewakuację.

Joe Biden powiedział, że nie przewiduje ewakuacji obywateli USA z Ukrainy w przypadku rosyjskiej inwazji ponieważ mogłoby to doprowadzić do bezpośredniego konfliktu zbrojnego pomiędzy USA i Rosją. „To byłaby wojna światowa gdyby Amerykanie i Rosjanie zaczęli strzelać do siebie” – powiedział Joe Biden dodając, że przeprowadzanie ewakuacji podczas konfliktu zbrojnego na Ukrainie byłoby niewykonalne.

 

„Obywatele amerykańscy powinni wyjechać z Ukrainy już teraz. Mamy do czynienia z jedną z największych armii na świecie. Sprawy mogą potoczyć się w szaleńczym tempie” – ostrzegł.

Równocześnie Departament Stanu wydał oficjalny apel do obywateli USA o opuszczenie Ukrainy. „Warunki bezpieczeństwa, szczególnie wzdłuż granic Ukrainy, na okupowanym przez Rosję Krymie i kontrolowanych przez Rosjan terytoriach wschodniej Ukrainy, są nieprzewidywalne i mogą pogorszyć się w bardzo krótkim czasie” – ostrzegł resort dyplomacji USA.

IAR

30 lat temu rozpadł się Związek Radziecki

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię