Waszyngton – fakty i ciekawostki

 

1. W stanie znajduje się 10 wulkanów. Pięć z nich jest wulkanami aktywnymi. Pięć z nich jest częścią pasma Gór Kaskadowych (Cascade Range): Mount Baker, Mount Rainer, Glacier Peak, Mount Adams i Mount St. Helens.

2. Waszyngton to stan lodowców. Waszyngton z ponad 3000 lodowców jest drugim po Alasce najbardziej zlodowaconym stanem w USA.

3. Najwyższa góra w Waszyngtonie ma 14410 stóp nad poziomem morza (4392 metry). Majestatyczny, Mount Rainier jest najwyższym punktem w stanie i jest położony na terenie Parku Narodowego Mount Rainier. Został nazwany na cześć Petera Rainiera, brytyjskiego żołnierza, który walczył z Amerykanami podczas wojny o niepodległość.

 

4. Waszyngton produkuje więcej jabłek niż jakikolwiek inny stan w USA. Waszyngton zajmuje również pierwsze miejsce w kraju w produkcji gruszek, malin, olejku z mięty zielonej i czereśni.

5. W gminie San Juan znajdują się 172 wyspy i rafy. W czasie odpływów San Juan może doliczyć się aż 450 wysp. Nie wszystkie są wystarczająco duże, by na nich zamieszkać.

6. Waszyngton ma mocno rozwinięty system promowy. Wiele wysp Waszyngtonu jest dostępnych przez ten drugi co do wielkości system promowy na świecie.

7. Waszyngton ma nawet las deszczowy. Na Półwyspie Olympic – Olympic Peninsula, znajdują się jedyne lasy deszczowe strefy umiarkowanej w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych.

8. Waszyngton od zachodu granicy z oceanem. Granica ta to 157 mil wybrzeża Oceanu Spokojnego.

9. W Waszyngtonie możesz spotkać dzikie konie. Do 12 000 dzikich koni wędruje po rezerwacie Indian Yakima. Dolina Yakima jest domem dla dzikich mustangów od końca XVIII wieku. Naród Yakama, który mieszka w dolinie znacznie dłużej, ma głęboki szacunek dla koni, które są świętą częścią ich historii i kultury.

10. Stan jest domem dla ponad 1000 tam. Tama Grand Coulee w Waszyngtonie jest największą w Stanach Zjednoczonych.

11. Stan Washington również ma kaniony. Jednym z nich jest Hells Canyon. Kanion Hells jest najgłębszym wąwozem rzecznym w Ameryce Północnej na wysokości 8000 stóp.

12. Lewis i Clark byli w Washington. Ekspedycja Lewisa i Clarka (33 członków) wkroczyła do stanu 10 października 1805 roku w okolicach zbiegu rzek Snake i Clearwater w kanionie Hells.

13. W Waszyngtonie kwitnie produkcja wina. Stan Waszyngton jest drugim w kraju regionem produkującym wina. Najbardziej popularnymi są Riesling, Chardonnay, Merlot i Syrah.

14. Waszyngton to stan wodospadów. Stan ten może pochwalić się ponad 100 wodospadami. Snoqualmie Falls jest o 100 stóp wyższy niż Niagara Falls.

15. Washington to stan chmielowego odurzenia. 77-plus procent amerykańskiego chmielu uprawia się w Yakima Valley.

16. W Waszyngtonie znajduje się najdłuższa plaża USA. Najdłuższa plaża nie znajduje się na Florydzie czy w Kalifornii. Półwysep Long Beach w WA to najdłuższa ciągła plaża w Stanach Zjednoczonych.

 

17. Waszyngton jest jedynym stanem w USA, który wziął swoją nazwę od byłego prezydenta. Stan został nazwany na cześć 1. Prezydenta USA Georga Washingtona, który pełnił funkcję prezydenta kraju w latach 1789-1797. Nazywany był także „Ojcem Ameryki”.

18. Waszyngton może poszczycić się najdłuższym mostem pływającym. Most gubernatora Alberta D. Roselliniego w Evergreen Point jest najdłuższym pływającym mostem na świecie. Most łączy Seattle i Medynę przez jezioro Waszyngton.

19. Waszyngton jest domem dla czterech z pięciu najdłuższych pływających mostów na świecie. Są nimi Evergreen Point Floating Bridge, Lacey V. Murrow Memorial Bridge i Homer M. Hadley Bridge nad jeziorem Washington, a także Hood Canal Bridge łączący półwyspy Olympic i Kitsap.

20. Wiele światowych firm miało swoje początki w Waszyngtonie. Stan Waszyngton jest domem dla takich dużych firm jak Starbucks, Amazon.com, Microsoft Corporation, Classmates.com, Whitepages.com i Digital Properties, LLC.

21. Stan osób niereligijnych. Odsetek osób niereligijnych w Waszyngtonie jest najwyższy ze wszystkich stanów, a członkostwo w kościele należy do najniższych ze wszystkich stanów.

22. Stan bez podatku dochodowego. Stan Waszyngton jest jednym z zaledwie siedmiu stanów, które nie nakładają podatku dochodowego od osób fizycznych.

23. Podatek od nieruchomości był pierwszym podatkiem nałożonym w stanie Waszyngton. Jego pobór stanowi około 30 procent całkowitych dochodów stanowych i lokalnych Waszyngtonu.

24. W stanie Waszyngton znaleziono najbardziej komplety starożytny szkielet. Kennewick Man znaleziony w Kennewick w stanie Waszyngton to szczątki 9000-letniego mężczyzny u brzegu rzeki Columbia.

25. W Waszyngtonie są mosty zbudowane specjalnie dla wiewiórek. Pierwszy Nutty Narrows Bridge został zbudowany w 1963 roku przez miejscowego budowniczego, nieżyjącego już Amosa Petersa, aby mogły on spokojnie pokonywać podróż nad ruchliwą drogą. Od tamtego czasu przynajmniej siedem kolejnych mostów zostało zbudowanych, aby ułatwić życie wiewiórkom.

26. Zabijanie Sasquatcha w Waszyngtonie jest nielegalne. Mieszkańcy twierdzą, że legendarny Sasquatch pojawia się na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku, gdzie bujna roślinność pozwala nieuchwytnemu Sasquatchowi swobodnie wędrować.

27. Dzień Ojca został zapoczątkowany w Waszyngtonie. A to za sprawą Sonora Smart Dodd z miasta Spokane, która przekonała miejscową YMCA do przyjrzenia się jej nowemu pomysłowi uczczenia ojcostwa. 19 czerwca 1910 roku obchodzony był pierwszy w historii Dzień Ojca.

28. Pierwsze opublikowane zdjęcie UFO zostało zrobione w Washingtonie. 4 lipca 1947 rokudoniesiono, że Frank Ryman, członek straży przybrzeżnej USA, zrobił pierwsze zdjęcie „latającego spodka” z podwórka swojego domu.

29. Firma Boeing powstała w stanie Waszyngton. William Boeing założył firmę produkującą samoloty w 1916 roku w Seattle i stał się największym na świecie producentem samolotów. Największym rywalem Boeinga jest Airbus z siedzibą we Francji.

30. Waszyngton nosi przydomek Evergreen stan, czyli stan wiecznie zielony. Ponad 50% gruntów w stanie pokrytych jest lasami.

Polski akcent w Rhyolite w stanie Newada

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię