Gruszka, owoc o którym pisał Homer w Odysei

Homer o nich pisał, a Juliusz Cezar uprawiał. Gruszki nawet znaleziono podczas wykopalisk z okresu epoki kamienia łupanego i epoki brązu na terenie Włoch. Dzisiaj ponad 3 000 odmian gruszek jest uprawianych na całym świecie.

Gruszki są jednymi z najczęściej uprawianych i najpopularniejszych owoców na świecie – około 24 milionów ton rocznie.

 

Gruszki obfitują w węglowodany i białko, zawierają witaminę A C, E, K, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6 i B9) oraz składniki mineralne, takie jak- cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i żelazo. Owoc ten nie zawiera sodu, tłuszczu ani cholesterolu. A każda gruszka zawiera 21% dziennej wartości błonnika, 8% witaminy C i 4% potasu.

W medycynie ludowej od lat napar z gruszek stosowany jest jako okład w gojeniu ran i owrzodzeń oraz w formie pitnej przy przeziębieniach, kaszlu i gorączce.

Oto kilka najważniejszych właściwości zdrowotnych gruszek:

są jednym z nielicznych owoców, zawierających jod – minerał niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy;
pobudzają działanie naszych jelit, poprawiają trawienie, zapobiegają zaparciom.
mają niski indeks glikemiczny – mimo, że gruszki mają trochę naturalnego cukru, ich wysoka zawartość błonnika sprawia, że po zjedzeniu jednej gruszki nie wzrośnie poziom cukru we krwi, co czyni je idealnym owocem dla osób chorych na cukrzycę;
walczą z wolnymi rodnikami dzięki wysokiej zawartości witaminy C. Witamina C zwalcza wolne rodniki, które mogą powodować stres oksydacyjny w komórkach i prowadzić do przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca, demencja, choroby serca i raka;
• znajdujący się w gruszkach bor pobudza szare komórki do działania i poprawia koncentrację;
• błonnik zawarty w gruszka pomaga w walce z wysokim ciśnieniem i cholesterolem;
• wyciąg z gruszki delikatnie usuwa martwe komórki wygładzając i rewitalizując skórę twarzy – dzieje się to dzięki wysokiej zawartości kwasów jabłkowego i cytrynowego oraz polifenoli o działaniu antyutleniającym.

Najpopularniejsze odmiany gruszek w USA to:

Bartlett – słodki smak, bardzo soczysta. Nadaje się do przetworów i sałatek. Znakomicie zastępuje jabłka w przepisach.
Bosc – chrupiąca o smaku miodowym i gęstym miąższu. Nadaje się do pieczenia i opiekania. Zachowuje swój kształt i konsystencję lepiej niż inne odmiany.
Green Anjou – słodka i soczysta. W pełni dojrzała ma delikatny smak limonki. Sprawdza się w każdym zastosowaniu w kuchni.
Red Anjou – soczysty o świeżym, słodkim i lekko pikantnym smaku. Ma gładką konsystencję i dużą ilością soków po osiągnięciu dojrzałości.
Concorde – Chrupiąca i słodka z wyraźnym aromatem wanilii. Nadaje się do użycia w sałatkach, dobrze sprawdza się na grillu. Ma bardzo gęsty miąższ dlatego jest idealna do gotowania, gdyż zachowuje swój kształt i smak. Ponadto po krojeniu wolno się utlenia lub brązowieją, dzięki czemu jest dobrym dodatkiem na deskach serów i innych przekąsek.

Dlaczego warto jeść brzoskwinie?

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię