Ukeireru – japońska sztuka akceptacji. Jak wprowadzić ją w życie?

W trudnych dla nas czasach, najlepszym co możemy zrobić dla siebie, dla naszego życia i naszych najbliższych jest akceptacja.

Pomaga ona uspokoić umysł i targające nami emocje, poukładać myśli, tak aby znaleźć dobre rozwiązanie. Nie należy jednak mylić tego z rezygnacją.

Akceptacja polega na pogodzeniu się z tym co się dzieje, ale nie sprawia, że przestajemy szukać rozwiązania. Pomaga poradzić sobie z problemami pokroju niedziałającego wifi, oraz większymi, jak np. pandemia.

W kulturze japońskiej, akceptacja ma bardzo duże znaczenie. Akceptację można wyrazić wieloma słowami jednak najbardziej trafnym i, można powiedzieć, rozpoznawalnym jest właśnie „ukeireru”. Pomaga znaleźć harmonię, bez tego może się nie udać poukładać nasze życie.

Jak wprowadzić ukeireru w swoje życie?

Ukeireru przekracza samoakceptację – pomaga zaakceptować aktualny stan rzeczy, rzeczywistość jaka nas otacza. Pozwala spojrzeć i zaakceptować własne myśli i uczucia bez osądzania. Badania potwierdzają, że takie podejście jest bardzo uzdrawiające dla naszej psychiki, wręcz oczyszczające. Pomaga lepiej radzić sobie z codziennymi sytuacja, oraz ze stresorami pojawiającymi się w naszym życiu.
Akceptacja codziennych sytuacji, nawet tych najboleśniejszych jest uzdrawiająca dla naszego ciała i umysłu. Aby znaleźć lepszą pracę, musisz pogodzić się z porzuceniem dotychczasowego życia i faktu, że już tam nie pasujesz. Aby móc opłakać osobę, która zmarła, najpierw musisz zaakceptować fakt, że już odeszła.

 

Rozpoznanie problemu jest kluczowe

Jeśli nie wiesz co sprawia, że jesteś smutny, nerwowy, lub co wywołuje twój niepokój i niezadowolenie, nie będziesz wiedzieć od czego tak na prawdę chcesz się uwolnić. Gdy dowiesz się co cię dręczy, będzie ci łatwiej zaakceptować to i pójść dalej, lub rozwiązać problem. Rozpoznanie problemu jest pierwszym krokiem do uzdrowienia.

Zdarza się jednak, że rozpoznanie problemu, sytuacji wywołującej problem, może nie być takie łatwe. Często kłócisz się z innym domownikiem, bo jego zachowanie Cię denerwuje? A może oboje jesteście zmęczeni, przygnębieni, albo skrywacie urazę, która powoduje złość? Akceptacja sytuacji, polega przede wszystkim na zaakceptowaniu własnych uczuć. Wtedy uwolnienie się od nich będzie znacznie łatwiejsze.

Znajdź czas na kontakt z naturą

Może to wydać się banalnym rozwiązaniem, ale spacer otoczeniu natury może sprawić cuda. Ruch doda Ci energii i poprawi nastrój, a przebywanie śród drzew i roślin uspokoi Twoje myśli i odpręży umysł.

Medytuj, ćwicz uważność

Staraj się, jak najczęściej być „tu i teraz”. Uważność na to co dzieje się wokół Ciebie właśnie teraz pomoże Ci docenić chwilę obecną. Odwróci Twoją uwagę od problemów, które były, pomoże Ci przez chwilę nie martwić się przyszłością.

Małe kroczki prowadzą do wielkich zmian

Nie oczekuj poprawy sytuacji z dnia na dzień. Na dobre rzeczy, na zmiany trzeba poczekać. Daj sobie czas i dbaj o to, aby wprowadzać drobne zmiany każdego dnia. Pewnego dnia dostrzeżesz wielkie zmiany w swoim życiu. Bądź cierpliwy.

Bądź miły, dla siebie i innych

Możesz być zaskoczony jak bycie miłym dla innych osób zmienia ich podejście do Ciebie. W końcu, o wiele bardziej lubimy gdy ktoś się do nas uśmiecha, niż patrzy wilkiem. Bycie miłym dla innych, a przede wszystkim dla siebie sprawi, że Twój dzień będzie lepszy.

Reguła 25/5 Warrena Buffetta. Wyjaśniamy.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię