Zdrowe jelita, zdrowe serce

Według nowych badań opublikowanych w Journal of Biological Chemistry dobre bakterie w jelitach mogą poprawić zdrowie serca.

Zdrowie mikrobów jelit zależy od diety i innych zdrowych nawyków. Lekarze zalecają spożywanie owoców, warzyw, pokarmów bogatych w błonnik, jogurtu i kombuchy, jak również regularną aktywność fizyczną, obniżony poziom stresu, mniej cukru i umiarkowane spożycie alkoholu.

 

Dobre bakterie w jelitach są powiązane z wieloma korzyściami zdrowotnymi, w tym wzmocnionym układem immunologicznym, lepszym snem, zapobieganiem rakowi i kontrolą wagi. Najnowsze badania ujawniają, że zdrowe jelita mają również wpływ na zdrowie serca.

Najnowsze badania dokonane przez naukowców z Ohio State University śledziły wpływ drobnoustroju ubacterium limosum – czasami nazywanym E. limosum na jelita. Starszy autor dr Joseph Krzycki, profesor mikrobiologii w Ohio State powiedział, że badania wykazały, iż E. limosum nie tylko łagodzi stany zapalne w przewodzie pokarmowym, ale również zmniejsza ona produkcję substancji chemicznej zwanej trimetyloaminą, która może powodować zatykanie tętnic.

Trimetyloamina powstaje jako produkt uboczny, gdy organizm metabolizuje żywność oraz gdy niektóre rodzaje niekorzystnych bakterii w jelitach wchodzą w interakcję z określonymi składnikami odżywczymi. Jednym z takich składników odżywczych jest L-karnityna, związek chemiczny występujący w mięsie i rybach, który jest również stosowany jako suplement diety w celu poprawy regeneracji po wysiłku fizycznym.

Doktor Krzycki mówi, że nie pomimo tego, że drobnoustroje nie eliminują problemu tylko zapobiegają pogorszeniu się sytuacji zdrowotnej ” izolacja drobnoustroju jest krokiem w kierunku potencjalnego stworzenia produktu terapeutycznego, który mógłby być stosowany w profilaktyce chorób serca”.

Pokarmy bogate w wapń, które mogą jeść osoby nietolerujące laktozy!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię