Najczęstsze problemy zdrowotne po 70. roku życia

Czynniki takie jak twoje geny, środowisko, sytuacja ekonomiczna, wykształcenie, zachowanie – w szczególności ćwiczenia, odżywianie oraz używki – palenie, alkohol i narkotyki wpływają na twoje zdrowie i prawdopodobieństwo zachorowania na niektóre z chorób w wieku 70 lat i później.

Oto niektóre z najczęstszych problemów zdrowotnych, których doświadczają osoby po 70. roku życia:

1. Nadciśnienie

Nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi jest znane jako „cichy zabójca”, ponieważ chory często nie widzi objawów nadciśnienia. Wysokie ciśnienie krwi uszkadza ściany tętnic i zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca, udar i choroba tętnic obwodowych. Po 70 roku życia masz 60% szans na rozwój wysokiego ciśnienia krwi. Spożywaj mniej soli, zwiększ aktywność fizyczną i wprowadź zdrową dietę szczególnie bogatą w owoce i warzywa oraz monitoruj ciśnienie krwi.

2. Wysoki cholesterol

Ten problem zdrowotny również jest prawie całkowicie bezobjawowy. Możesz nie wiedzieć, czy masz hipercholesterolemię lub hiperlipidemię – wysoki poziom tłuszczu we krwi, dopóki badanie krwi to nie ujawni. Produkty spożywcze zawierające wysoki poziom tłuszczów nie pomagają, a wręcz pogarszają ten stan. Nieleczony wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Wysoki poziom cholesterolu można kontrolować poprzez dietę, ćwiczenia i leki. Bądź bardziej aktywny fizycznie – ćwicz co najmniej 30 minut dziennie, cztery dni w tygodniu. Przestrzegaj zdrowej diety, jedząc produkty o niskiej zawartości tłuszczów całkowitych i tłuszczów nasyconych. Ogranicz fast foody, niezdrowe przekąski i przetworzone mięso.

3. Artretyzm

Nie zagraża życiu, ale wpływa na jakość życia. Zapalenie stawów rośnie wraz z wiekiem. Istnieje wiele różnych rodzajów zapalenia stawów. Najczęstszymi są choroby zwyrodnieniowe stawów, w której chrząstka w stawach zaczyna się rozpadać, powodując zmiany w kości, które z czasem się pogarszają i reumatoidalne zapalenie stawów, które wiąże się ze stanem zapalnym, gdy układ odpornościowy atakuje stawy organizmu. Chodzenie i ćwiczenia siłowe są jednymi z najlepszych remediów.

4. Zaćma

Najczęstszą chorobą oczu dotykającą osoby starsze jest zaćma. Zaćma może przeszkadzać w codziennym życiu najlepszego życia, utrudniając wyraźne widzenie, zwłaszcza w nocy. Dobrą wiadomością jest to, że zaćma jest jednym z najłatwiej uleczalnych problemów ze wzrokiem osób starszych.

5. Wysoki poziom cukru

U coraz większej rzesza osób w wieku 70 lat wykrywa się po raz pierwszy cukrzycę. Ważne jest, aby utrzymywać poziom glukozy we krwi i tak zwaną hemoglobinę A1c pod kontrolą, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo negatywnych skutków zdrowotnych dla wzroku, nerek lub nerwów. Ale należy również pamiętać, że poziom cukru nie może być zbyt niski, który może doprowadzić do omdleń, złamań kości i uszkodzeń mózgu. Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy w wieku 70 lat, utrzymuj zdrową dietę i dużo aktywności fizycznej, które pomagają utrzymać zdrową wagę. Otyłość jest związana z rozwojem cukrzycy.

6. Utrata słuchu

Możliwość częściowej utraty słuchu wzrasta wśród osób w wieku 70 lat. Badania pokazują, że samo upośledzenie słuchu jest czynnikiem ryzyka demencji, depresji i innych schorzeń. Utrata słuchu jest głównym powodem izolacji społecznej. Jeśli nie dosłyszysz wykonaj test słuchu.

7. Osteoporoza

Z wiekiem tracimy gęstość kości i może wystąpić stan zwany osteoporozą, osłabieniem kości. Szczególnie narażone są na ten stan kobiety. Chociaż postmenopauza jest jednym z największych czynników ryzyka osteoporozy, utrata masy kostnej może dotknąć każdego. Ruch jest najlepszym remedium na zapobieganie złamaniom. Oprócz aktywności, daj swoim kościom dużą ilość wapnia. Jeśli nie spożywasz nabiału, warto zażywać suplementy wapnia i suplementy witaminy D, ponieważ witamina D jest również ważna dla zdrowia kości.

8. Utrata pamięci

W starszym wieku tracimy pamięć. Demencja może stanowić problem, jeśli utrata pamięci zaczyna przeszkadzać w funkcjonowaniu – nie pamiętasz o płaceniu rachunków, zapominasz o ważnych spotkaniach lub gubisz się, gdy jedziesz do miejsc, w których byłeś wiele razy. Pozostawaj aktywny fizycznie, społecznie i intelektualnie. Pisz, czytaj, rozwiązuj krzyżówki, ucz się nowych czynności, spotykaj z przyjaciółmi, angażuj się społecznie.

9. Problemy ze snem

Wraz z wiekiem, niezależnie od tego, ile czasu spędzasz w łóżku, ilość czasu, podczas którego mocno śpisz spada. Wydajnością snu zmniejsza się. Trzymaj się z dala od bez recepty leków nasennych. Wszystkie mają złe skutki uboczne. Z wyjątkiem melatoniny, wszystkie zawierają substancję chemiczną, która bezpośrednio działa przeciwko głównej substancji chemicznej w mózgu odpowiedzialnej za pamięć. Jeśli masz problemy ze snem trzymaj się regularnego harmonogramu snu.

 

10. Nowotwory

Większość nowotworów rozwija się wraz z wiekiem: rak prostaty, okrężnicy, płuca i piersi stają się bardziej rozpowszechnione wraz z wiekiem. Chociaż badania przesiewowe nie zapobiegną rakowi, wczesne wykrycie go daje największą szansę na skuteczne leczenie. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jakie badania przesiewowe są dla Ciebie zalecane, w zależności od historii Twojej rodziny, historii choroby, wieku, płci i innych czynników ryzyka, takich jak historia palenia. Regularne mammogramy i kolonoskopie są skutecznymi narzędziami przesiewowymi do wykrywania zmian komórkowych na wczesnym etapie, zanim staną się nowotworem lub mogą się rozprzestrzenić.

11. Przewlekła choroba płuc

Przewlekła choroba płuc nasila się i częściej występuje u kobiet. Według amerykańskiego Urzędu Zdrowia i Opieki Społecznej liczba kobiet, u których zdiagnozowano choroby płuc w USA, rośnie, podobnie jak liczba kobiet umierających z powodu chorób płuc. Jeśli masz problemy z kaszlem, świszczącym oddechem lub dusznością przy normalnych czynnościach, ważne jest, aby zapytać lekarza o badanie przesiewowe na chorobę płuc. Istnieje wiele zabiegów, które mogą ułatwić oddychanie.

12. Upadki

Upadek może nawet doprowadzić do niepełnosprawności. Urazy związane z upadkiem, takie jak złamania biodra lub urazy głowy, są równie powszechne i niszczące jak udary. Rzeczy, o których wiemy, że najbardziej przyczyniają się do upadków, którym można zapobiec, to osłabienie mięśni i słaba równowaga – oba te czynniki można poprawić poprzez aktywność fizyczną i ćwiczenia, a także fizjoterapię.

13. Depresja

Depresja to bardzo poważna choroba spowodowana brakiem równowagi substancji chemicznych w mózgu. Możemy dostosować równowagę między tymi chemikaliami za pomocą leków i terapii. Jeśli czujesz się przygnębiony porozmawiaj z lekarzem o badaniach przesiewowych. Jedną z najlepszych terapii zapobiegawczych depresji jest aktywność fizyczna.

Szczepionki, które seniorzy powinni rozważyć

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię