12 naturalnych środków na ból gardła

Ból, podrażnienie i swędzenie w gardle są powszechnie odczuwanymi symptomami oznaczającymi początek infekcji. Najczęściej ból gardła jest wywołany przez wirusy, bakterie lub grzyby. Bez względu na przyczynę bólu gardła warto spróbować poniższych domowych remediów, aby pomóc w złagodzeniu bólu i podrażnienia gardła.

1. Kozieradka

Kozieradka ma wiele zalet zdrowotnych. Herbatka z kozieradki (fenugreek) to naturalny środek na ból gardła. Badania pokazują, że kozieradka może łagodzić ból i zabijać bakterie, które powodują podrażnienia lub stany zapalne. Kozieradka jest również skutecznym środkiem przeciwgrzybiczym. National Center for Complementary and Integrative Health sugeruje, żeby kobiety w ciąży unikały kozieradki.

2. Korzeń prawoślazu

Korzeń prawoślazu zawiera substancję podobną do śluzu, która otula i łagodzi ból gardła. Należy dodać trochę wysuszonego korzenia prawoślazu (marshmallow root) do filiżanki wrzącej wody, aby zrobić herbatę. Popijanie herbaty dwa do trzech razy dziennie może złagodzić ból gardła. Osoby z cukrzycą powinny porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem korzenia prawoślazu, gdyż może powodować spadek poziomu cukru we krwi.

3. Korzeń lukrecji

Korzeń lukrecji – licorice root świetnie sprawdza się w leczeniu bólu gardła. Wystarczy wymieszać go z wodą, aby utworzyć roztwór do płukania gardła. Według National Center for Complementary and Integrative Health kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać korzenia lukrecji.

4. Ulmus rubra

Ulmus rubra – śliski wiąz podobnie jak korzeń prawoślazu ma w sobie substancję podobną do śluzu. Po zmieszaniu z wodą tworzy gładki żel, który otula i łagodzi gardło. Aby przygotować nalewkę do płukania gardła należy zalać sproszkowaną korę śliskiego wiązu (slippery elm) wrzątkiem i wymieszać.

 

5. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy – ma wiele naturalnych zastosowań przeciwbakteryjnych i zwalczających infekcje. Kwas w nim zawarty rozkłada śluz w gardle i zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii. Najlepiej jest rozcieńczyć 2 łyżki octu jabłkowego w szklance wody i płukać tym gardło.

6. Tymianek

Tymianek działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Łyżkę ziół należy zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez około 15 minut. Po przestudzeniu napar jest gotowy do płukania gardła. Płukanki do gardła powinny mieć temperaturę ciała.

7. Miód

Miód zmieszany z herbatą lub przyjmowany samodzielnie to powszechny domowy środek na ból gardła. Badania pokazują, że miód jest skuteczniejszy w łagodzeniu nocnego kaszlu niż zwykłe leki przeciwkaszlowe. Miód jest również skutecznym lekiem na rany, co oznacza, że ​​może przyspieszyć gojenie się podrażnionego gardła. Należy pamiętać o tym, by miód dodajemy do przestudzonej herbaty lub wody. Nigdy do wrzątku!

8. Słona woda

Słona woda – płukanie ciepłą słoną wodą może złagodzić ból gardła i pomóc w odkrztuszaniu wydzielin. Słona woda pomaga również zabijać bakterie w gardle. Wystarczy rozpuścić pół łyżeczki soli w pełnej szklance ciepłej wody i płukać gardło, aby zmniejszyć obrzęk i utrzymać gardło w czystości. Należy to robić mniej więcej co trzy godziny.

9. Herbata rumiankowa

Herbata rumiankowa posiada naturalne właściwości kojące. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i ściągające, rumianek od dawna jest używany do celów leczniczych. Badania wykazały, że wdychanie pary rumiankowej może pomóc złagodzić nie tylko ból gardła, ale wszystkie objawy przeziębienia. Może również stymulować układ odpornościowy, aby pomóc organizmowi zwalczyć infekcję, która spowodowała ból gardła.

 

10. Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa – nie tylko jest dobra do odświeżania oddechu. Rozcieńczone spraye z olejkiem miętowym mogą również złagodzić ból gardła. Mięta pieprzowa zawiera mentol, który pomaga rozrzedzić śluz i uspokoić ból gardła i kaszel. Mięta pieprzowa ma również właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, co sprzyja gojeniu się podrażnionego gardła. Aby przygotować olejek na ból gardła zmieszaj pięć kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej z jedną uncją ( około 30 mil ) wybranego olejku nośnikowego.

11. Czosnek

Czosnek ma naturalne właściwości antybakteryjne. Zawiera allicynę – organosiarczan znany ze swojej zdolności do zwalczania infekcji. Regularne przyjmowanie suplementu czosnku może pomóc w zapobieganiu przeziębienia. Czosnek nazywany jest często naturalnym antybiotykiem.

12. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Na ból gardła zleca się kombinację 1 szklanki ciepłej wody, 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej i 1/8 łyżeczki soli. Płukanie tym roztworem pomoże zabić bakterie i zapobiec rozwojowi drożdży i grzybów.

7 cech, które świadczą o niskiej samoocenie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię