Jak wesprzeć partnera chorującego na depresję?

Jakże często czujemy się bezradni w momencie, gdy nasz partner lub przyjaciel cierpi na zaburzenia depresyjne. Możemy czuć się zdezorientowani, sfrustrowani i przytłoczeni.

Często mamy również wrażenie, że każda próba „pomocy” partnerowi jest albo odrzucana, albo, co gorsza, ignorowana. Możesz nawet poczuć się w jakiś sposób odpowiedzialna za depresję swojego partnera. Nie jesteś sama.

Depresja jest chorobą izolującą, która może negatywnie wpłynąć na relacje i pozostawić bliskich w poczuciu bezradności i strachu.

Oto kilka najbardziej istotnych porad dotyczących wsparcia partnera chorującego na depresję:

1. Dowiedz się więcej o depresji

Chociaż zasadniczą cechą głębokiej depresji jest okres co najmniej dwóch tygodni, podczas którego występuje albo obniżony nastrój, albo utrata zainteresowania lub przyjemności, depresja nie jest chorobą statyczną. Osoby z depresją mogą mieć bardzo dobre dni, nawet kilka dobrych z rzędu, by potem ponownie doświadczyć spadków nastroju. Depresja ma swoje przypływy i odpływy, które nie zawsze są rozumiane przez bliskich. Na rynku jest bardzo dużo publikacji które mogą przybliżyć tematykę zachowań depresyjnych jak również poradników jak nauczyć się z nią żyć.

2. Podaruj swoją obecność

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego partnera jest po prostu bycie przy nim w tych trudnych chwilach jego choroby. Bardzo często nie trzeba wypowiadać ani słowa – wystarczy obecność.

3. Zachęcaj go do leczenia

W wielu przypadkach objawy depresji są na tyle poważne, że powodują zauważalne problemy z wykonywaniem codziennych czynnościach, takich jak: praca, szkoła, zajęcia towarzyskie czy relacja w związku. Bardzo często zdarza się również, że osoby chorujące na depresję wypierają istnienie choroby. Mogą nie rozumieć objawów depresji i myśleć, że ich uczucia są po prostu czymś, co muszą nosić na swoich barkach z pokorą. Nic bardziej mylnego: pomóż swojemu partnerowi rozważyć leczenie.

4. Stwórz wspierające środowisko domowe

Należy pamiętać, że depresja partnera nie jest niczyją winą. Chociaż nie możesz tego naprawić, twoje wsparcie pomoże twojemu partnerowi przejść przez ten trudny czas.

5. Skoncentruj się na małych celach

Depresja jest przytłaczająca. Kiedy ktoś jest w głębokiej depresji, nawet wstawanie z łóżka może wydawać się monumentalnym zadaniem. Bądź cierpliwa i uważna. Celebrujcie każde małe zwycięstwo

6. Poznaj znaki ostrzegawcze samobójstwa

Ryzyko samobójstwa jest zawsze podwyższone podczas ciężkiej depresji. Ważne jest, aby znać czerwone flagi i uzyskać natychmiastową pomoc medyczną dla tych oznak:

a) Mowa o samobójstwie;
b) Zdobycie środków na próbę samobójstwa, takich jak zakup broni lub gromadzenie zapasów;
c) Ekstremalne wahania nastroju – bardzo wysokie jednego dnia i głęboko zniechęcone następnego;
d) Wycofanie społeczne;
e) Zajęty myślami o śmierci.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię