Tłusty czwartek. Pierwsze pączki były ze… słoniną

źródło: pixabay.com

W tłusty czwartek zasady zdrowego odżywiania nie obowiązują. Z badań przeprowadzonych przez SW Research wynika, że blisko połowa Polaków (47 proc.) zjada tego dnia od 3 do 5 pączków, co trzecia osoba pałaszuje co najmniej jednego a aż 14 proc. – pięć. Więcej pączków zjadają mężczyźni. Może to i lepiej, że tłusty czwartek wypada tylko raz w roku.

Skąd się wzięła tradycja tłustego czwartku? Prawdopodobnie z Bliskiego Wschodu lub ze starożytnego Rzymu. Tłusty czwartek był pierwotnie dniem pożegnania zimy i powitania wiosny. Jedno jest pewne – święta łasuchów nie wymyślili Polacy.

Pierwsze pączki wcale nie były słodkie – te znane nam dzisiaj zaczęto wypiekać dopiero w XVI wieku. Wcześniej były tylko tłuste i pikantne. Nadziewane słoniną.

Nie tylko Polacy świętują tłusty czwartek. Włosi mają swoje Giovedi Grasso a Niemcy – Weiberfastnacht. Świętują także Hiszpanie. Jednak na próżno szukać polskich pączków w menu mieszkańców Barcelony czy Madrytu. Zajadają się tam ciastami, z których najpopularniejsze to Bizcocho oraz Mona.

 

Przeciętny pączek ma od 200 do 300 kalorii. Ale nie zapominajmy o faworkach (chrustach). Te są o wiele „lżejsze”. Mają 75 kalorii. Każdy z nich, rzecz jasna. Rekordzista Guinessa w jedzeniu pączków na czas wcale nie jest Polakiem. 14 stycznia 2012 roku w Sierra Studios w East Dundee (w stanie Illinois) Amerykanin Patrick Bertoletti w ciągu 60 sekund, bez oblizywania warg, zjadł 3 pączki z dżemem.

Pączki były natchnieniem muzyków. Chłopcy z placu broni w piosence „Pocztówka z Krakowa” zaśpiewali:

Na pocztówce starej widzę siebie sprzed stu lat
Jak w cukierni znowu pączka jem
Z cukrem pudrem przeszłość miesza się

 

Pączkami zajadano się na dworze Augusta III, o czym w książce „Opis obyczajów za panowania Augusta III” wspomina Jędrzej Kitowicz:

Ciasta także francuskie, torty, pasztety, biszkopty i inne, pączki nawet – wydoskonaliło się to do stopnia jak najwyższego. Staroświeckim pączkiem trafiwszy w oko mógłby go podsinić, dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku znowu się rozciąga i pęcznieje do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska.

A jaki jest przepis na idealne pączki? Swój sekret zdradziła Magda Gessler.

Składniki:

2 kg mąki szymanowskiej
300 g cukru
30 jajek
500 g masła
500 ml mleka
2 opakowania cukru waniliowego
pół łyżeczki soli
100 g drożdży
2,5 kg smalcu
konfitura
domowy lukier

Do mleka dodać 100 g cukru i pokruszone drożdże. Podgrzewać i mieszać, aż cukier i drożdże się rozpuszczą. Do podgrzanego mleka wsypać szklankę mąki. Zostawić do wyrośnięcia na 30 minut. Smacznego!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię