W. Putin ogłosił „operację militarną” na Ukrainie. Cyberataki na strony internetowe ukraińskiego rządu

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie „operacji militarnej” w Donbasie na Ukrainie. Jak powiedział w nocnym wystąpieniu, operacja ma na celu „ochronę ludności”.

„Rosja nie może dłużej tolerować zagrożeń ze strony Ukrainy” – powiedział Putin. Dodał, że starcia między wojskami rosyjskimi a ukraińskimi są nieuniknione. Zapewnił, że Rosja nie ma zamiaru okupować terytorium Ukrainy. Zaapelował do ukraińskich żołnierzy, by „złożyli broń i wrócili do domu”.

Prezydent Władimir Putin ostrzegł, że w przypadku ingerencji zagranicznych sił, reakcja Rosji będzie natychmiastowa.

Tymczasem Ukraina zamknęła lotniska w Charkowie, Zaporożu, Dnieprze i Chersoniu, aby uniemożliwić ewentualne lądowanie samolotów sił rosyjskich. Pasy startowe zostały zablokowane przez pojazdy.

 

Lotniska będą zamknięte dla wszystkich samolotów do godziny 8.50 czasu obowiązującego w Kijowie. Nie działają kluczowe strony internetowe ukraińskiego rządu. Cyberataki przeprowadzono między innymi na resorty spraw zagranicznych, infrastruktury i edukacji oraz kancelarię premiera. Jak na razie nie wiadomo, kto za nimi stoi.
Wczoraj po południu hakerzy zablokowali czasowo strony internetowe ukraińskiego parlamentu i Służby Bezpieczeństwa.

Rosja częściowo zamknęła przestrzeń powietrzną w rejonie Rostowa nad Donem. To obszar położony na południowy wschód od jej granicy z Ukrainą. Celem takiego działania jest – jak podano – „zapewnienie bezpieczeństwa” lotów lotnictwa cywilnego. W wydanym komunikacie wymieniono odcinki i wysokości, których polecono unikać.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię