Innowacyjny implant pomoże paraplegikom stawiać pierwsze kroki po doznanym urazie kręgosłupa

Niesamowity postęp w medycynie. Implant rdzenia kręgowego, który stymuluje mięśnie tułowia i nóg pomógł trzem paraplegikom na nowo chodzić. Ta nowa technologia została opracowana przez zespół naukowców z Lozanny.

Badaniem kierowali Jocelyne Bloch ze Szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie i Grégoire Courtine, neurobiolog, ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii.

Naukowcy wszczepili 16-elektrodowe urządzenia do przestrzeni nadtwardówkowej między kręgami a błoną rdzenia kręgowego w kręgosłupach dziewięciu osobom. Elektrody te otrzymują prąd elektryczny z rozruszników wszczepionych pod skórę brzucha, które są sterowane bezprzewodowo za pomocą tabletu. Elektrody stymulują rdzeń kręgowy, a to tworzy połączenie z mózgiem.

Stymulacja elektryczna kręgosłupa była badana od lat, ale nie wykazała tak natychmiastowych rezultatów jak implant rdzenia kręgowego. U osób sparaliżowanych nerwy w rdzeniu kręgowym wysyłają sygnały z mózgu do nóg. Osoby biorące udział w tym badaniu stracili wszelkie dobrowolne ruchy poniżej miejsca urazu, ale byli w stanie podjąć kroki na bieżni już dzień po operacji.

Profesor Courtine powiedział, że kolejnym celem zespołu badawczego jest kontrolowanie elektrod za pomocą telefonu komórkowego. „To nie jest lekarstwo na uraz rdzenia kręgowego, ale jest to kluczowy krok w celu poprawy jakości życia ludzi. Damy im zdolność do stania oraz minimalnego.”

Wyleczenie wymagałoby regeneracji rdzenia kręgowego, być może za pomocą terapii komórkami macierzystymi. Jak na razie ten typ leczenia jest wciąż na bardzo wczesnym etapie badań. Prof. Courtine uważa, że jego technologia implantów może w przyszłości być stosowana w połączeniu z zabiegami regeneracji nerwów.

 

Doktor Ram Hariharana, konsultant w Northern General Hospital w Sheffield, który jest członkiem Stowarzyszenia Urazów Kręgosłupa powiedział, że zespołowi udało się zrobić coś „czego wcześniej nie zrobiono.” Dodał, że nie słyszał „o żadnym badaniu, w którym naukowcy wszczepili implant pacjentowi z całkowitym przecięciem rdzenia kręgowego i pacjent wykazał ruchy mięśni i poprawę równowagi, wystarczającą do stania i chodzenia”.

Szwajcarski zespół ma nadzieję rozpocząć badanie kliniczne na 50-100 pacjentów w ciągu kilku lat, a ostatecznie badanie na 1000 osób, aby uzyskać zgodę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Jeśli technologia zostanie zatwierdzona, może dać nową nadzieję tysiącom sparaliżowanych ludzi.

Kontrowersyjne niebieskie światło – czy jest czego się bać?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię