13 warzyw, które warto zasiać przed nadejściem wiosny

Okolice wiosny to czas pierwszych pozimowych wysiewów warzyw. Rozpoczynając wcześnie, możesz w pełni wykorzystać krótki sezon wegetacyjny i radykalnie zwiększyć roczny plon.

W lutym, marcu i pierwszych dniach kwietnia wysiew najlepiej jest rozpocząć w pojemnikach czy doniczkach w pomieszczeniach z regulowaną temperaturą. Oto 13 warzyw, które powinniśmy zasiać już teraz, aby cieszyć się dużymi plonami latem:

1. Pomidory

Wysiew nasion pomidora warto rozpocząć już w lutym. Jeśli masz krótki sezon wegetacyjny, wybierz krótko-sezonowe odmiany pomidorów, aby uzyskać najlepsze wyniki latem. Pomidory najlepiej kiełkują w temperaturach od 60 do 80F, dlatego rozpoczynając wysiew nasion w warunkach domowych jest najlepszą metodą. Pojemniki z nasionami pomidora warto też przykryć folią i odstawić w ciepłe miejsce. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu oraz wietrzeniu siewek, aby nie zapleśniały od nadmiaru wilgoci i ciepła.

2. Papryka

Najlepszy plon słodkiej papryki otrzymasz dzięki długiemu okresowi wegetacji dlatego nie czekaj z zasianiem. Rozpoczęcie nasion w pomieszczeniu na długo przed ostatnimi przymrozkami da ci większą szansę na sukces i lepsze plony. Podobnie jak pomidory, słodka papryka wymaga wyższych temperatur do kiełkowania. Wszystkie rodzaje papryki najlepiej kiełkują w temperaturach od 65 do 95 F. Nie będą kiełkować poniżej minimum około 60 F.

3. Papryka chili

To kolejne nasiona, które lubią ciepło. W celu osiągnięcia temperatur wymaganych do kiełkowania, podczas siewu nasion papryczki chili może być przydatny podgrzewany propagator. Zwłaszcza jeśli pomieszczenie wybrane do rozpoczęcia wysiewu nie może być stale utrzymywane powyżej 65 F.

4. Bakłażan

Bakłażany należą do tej samej rodziny roślin co pomidory i papryka i potrzebują długiego, ciepłego lata, aby osiągnąć dojrzałość. Bakłażan bardzo wolno kiełkuje. Potrzebuje ciepła – od 65 do 80 F, aby wykiełkować. Sadzonki należy regularnie podlewać, ale nadmiar wody doprowadzić może do zgnilizny korzeni.

5. Groch

Groch jest trochę mniej wymagający niż powyższe warzywa. Kiełkuje w temperaturach od 40F do 75F. Lubi glebę piaszczysto-gliniastą z kompostem. Nadmiar wody może spowodować gnicie korzeni.

6. Bób

Bób to wytrzymała roślina, która dobrze się sprawdza wysiewana prosto do grządek. Wystarczy temperatura powyżej 45F, aby nasiona przyniosły plony. Ale wysiewając ją w pojemnikach czy doniczkach w cieplejszym pomieszczeniu sprawisz, że plony będą lepsze.

 

7. Cebula

Czym szybciej zasiejesz tym większe cebule urosną. Cebula może kiełkować od około 35F. Ale szybkość kiełkowania będzie wyższa, jeśli będzie miała temperaturę powyżej 50F.

8. Por

Potrzebują długiego okresu wegetacyjnego, dlatego warto zacząć je siać jak najszybciej. Pory mogą również kiełkować już od 35F, ale lepsze plony zbierzesz jeśli zapewnić im start w ciepłym pomieszczeniu. Po osiąga najlepsze tempo kiełkowania w temperaturach od 65F do 85F.

9. Seler

Seler to wytrzymałe warzywo, które rośnie dość wolno. Jest to więc kolejna uprawa do siewu w pomieszczeniu lub pod osłonami na początku roku, przed nadejściem wiosny. Nasiona selera kiełkują w temperaturze około 40F. Ale optymalny zakres temperatur do kiełkowania tych nasion to 60F-70F.

10. Sałata i szpinak

Nasiona sałaty i szpinaku mogą kiełkować w temperaturach tak niskich jak 35F, ale temperatury od 40F do 80F sprzyjają lepszemu kiełkowaniu. Wybierz tylko odpowiednie odmiany do klimatu.

11. Kapusta, jarmuż, kalafior

Warzywa z rodziny kapustowatych doskonale sprawdzają się we wczesnym siewie. Wiele kapustnych warzyw kiełkuje w temperaturach tak niskich jak 40F. Ale dla większości optymalny zakres temperatur wynosi od około 45F do 85F.

12. Buraki, pasternak, rzodkiewki

Buraki, pasternak, rzodkiewki można zacząć siać pod osłonami już od lutego. Buraki będą kiełkować od 40F, z idealnym zakresem 50F – 85F. Pasternak kiełkuje w jeszcze niższych temperaturach, od 35F. Ale najlepiej sprawdzi się również od 50F, aż do około 70F. Rzodkiewki kiełkują od 40F, z optymalnym zakresem 45F – 90F.

13. Marchew

Można zacząć sieć nawet przed zakończeniem ostatnich przymrozków. Młoda marchew jest odporna na niskie temperatury. Marchew potrzebuje około 70 – 80 dni od zasiania do plonów.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię