Polska pomoc dla Ukrainy

Polska przygotowuje pomoc dla Ukrainy. Fundacje i organizacje pożytku publicznego, takie jak Siepomaga, Cartias, Polski Czerwony Krzyż już ogłosiły zbiórki na rzecz Ukrainy.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker przekazał, że „Na granicy Ukrainy z Polską zaczynają tworzyć się kolejki, jednak Straż Graniczna robi wszystko, by przeprawy trwały jak najkrócej […] Większość osób jedzie do swoich rodzin lub znajomych, albo w Polsce, albo w innym kraju Unii”. O pełnym przygotowaniu Polski zapewniła na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisje Europejskiej ds. wewnętrznych i migracji – Anita Hipper, jak stwierdziła – „Polska jest w pełni przygotowana do przyjęcia uchodźców z Ukrainy”. Michał Dworczyk – szef KPRM poinformował o uruchomieniu platformy pomagamukrainie.gov.pl, na której „będzie można zgłaszać z jednej strony gotowość pomocy, z drugiej zapotrzebowanie na pomoc”.

Z danych szacunkowych przekazanych przez ONZ podczas piątkowej konferencji w Genewie wynika, że w najbliższym czasie Ukrainę w wyniku rosyjskiego ataku opuścić może około 5mln. obywateli. Adam Niedzielski – minister zdrowia poinformował, że przygotowywany jest pociąg ratunkowy, który będzie mógł zabrać z Ukrainy ok. 150 osób.

MG

Zbiórki dla Ukrainy:

Ukraina -W. Zełenski zaapelował do W.Putina o podjęcie rozmów

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię