Zełenski rosyjskim celem numer jeden

W nocy z czwartku na piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał, że jest w kontakcie z europejskimi przywódcami.

Jak twierdzi: „Zapytałem 27 europejskich przywódców, czy Ukraina będzie w NATO. Każdy się boi, nikt nie odpowiada. Ale my nie boimy się niczego. Nie boimy się bronić naszego kraju, nie boimy się Rosji, nie boimy się rozmawiać z Rosją”. Ukraiński przywódca obawia się o swoje życie i swoich najbliższych, mimo to deklaruje, że pozostanie w stolicy – „Zostaję w stolicy. Moja rodzina i dzieci są na Ukrainie. Zgodnie z informacjami to ja jestem celem numer jeden, moja rodzina celem numer dwa. Chcą zniszczyć Ukrainę politycznie niszcząc głowę państwa.”

Prezydent poinformował także o śmierci co najmniej 137 rodaków od początku rosyjskiej inwazji – „137 bohaterów, naszych obywateli straciło życie – powiedział Zełenski w nagraniu wideo zamieszczonym na stronie internetowej prezydenta, dodając, że 316 Ukraińców zostało rannych w walkach z rosyjską armią.” Zełenski zaproponował prezydentowi Rosji rozmowy aby powstrzymać śmieć ludzi, zaapelował także do Zachodu o dalsze sankcje przeciwko Rosji a do zwykłych ludzi o protesty i domaganie się pokoju. Jak stwierdził: „Europa ma dość siły, by powtrzymać agresję na Ukrainę. Jak dodał później: To nie jest po prostu wtargnięcie Rosji na Ukrainę, to początek wojny przeciw Europie. Przeciwko jedności Europy. Przeciwko elementarnym prawom człowieka w Europie. Przeciwko wszystkim prawom współistnienia na kontynencie”.

 

Obrona stolicy

Ukraińscy żołnierze zaciekle bronią swojej stolicy. Miasto jest atakowane, słychać syreny alarmowe i odgłosy wybuchów. Jak przekazał doradca szefa ukraińskiego MSW wyeliminowano rosyjskich dywersantów, którzy przedostali się do kijowskiej dzielnicy Obołoń. Władze po raz kolejny ogłosiły alarm przeciwlotniczy, zwróciły się do mieszkańców z prośbą o udanie się do schronów. W Internecie opublikowano nagrania ukazujące rosyjski sprzęt wojskowy z oznaczeniami „Z”.

Jak ustaliła telewizja Nastojaszczeje Wriemia (Radio Free Europe) są to nagrania z ukraińskiej stolicy. Ukraińcom udało się zniszczyć kolejną kolumnę sprzętu rosyjskiego w okolicach Hostomla pod Kijowem. Na obronę stolicy przygotowują się także cywile. Ukraińskie MSW a swoim oficjalnym profilu na Facebooku opublikowało instrukcję sporządzania butelek zapalających – tzw. „koktajli Mołotowa”. Na grafice z butelką zapalającą zamieszczoną przez ministerstwo widnieje napis : Przygotowujmy się!” Instrukcja opiewa o składniki niezbędne do przygotowania koktajlu oraz szczegółowe instrukcje wykonania.

 

Na lotnisku w Homlu na Białorusi wylądowały samoloty Ił-76 – poinformował o tym sztab generalny w Kijowie. Desant przemieszcza się w kierunku Czernihow-Kijów. Według ustaleń ukraińskiej armii rosyjski atak wspierany jest z terytorium Białorusi i z okupowanego Krymu – m.in przy pomocy samolotów A-50. Celem wojsk rosyjskich ma być zajecie Kijowa i likwidacja obecnych władz Ukrainy.

MG

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię