Chiny przekonują, że są neutralne wobec wojny na Ukrainie

Chiny przekonują, że zachowują neutralność wobec wojny na Ukrainie, która w chińskich mediach wciąż określana jest – zgodnie z rosyjską narracją – mianem „rosyjskiej operacji militarnej”.

W niedzielę szef chińskiego MSZ rozmawiał z szefami dyplomacji Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej, Francji i Niemiec. Będący tubą chińskich władz dziennik „Global Times” tłumaczy dziś stanowisko władz w Pekinie.

W opinii analityków cytowanych przez wydanie „nie należy pozwolić, aby zachodnie głosy zdominowały głos społeczności międzynarodowej w sprawie Ukrainy”. Dziennik oskarża „zachodnie siły, a w szczególności USA i NATO, o podżeganie do kryzysu i między Rosją i Ukrainą”.

 

 

Gazeta cytuje też chińskich ekspertów wojskowych, według których „Rosja powstrzymuje się od ataku na ukraińską armię, ponieważ Rosjanie zostali rozmieszczeni na Ukrainie, aby zapobiec interwencji NATO”. Chińskie media przekonują, że to Stany Zjednoczone są stroną konfliktu na Ukrainie, a Chiny – apelując o zachowanie spokoju i respektując neutralność terytorialną wszystkich państw – pozostają neutralne.

Od początku wojny na Ukrainie chińskie media pełne są rosyjskiej narracji wobec konfliktu. Chińska cenzura poleciła usuwanie prozachodnich i krytycznych wobec Rosji komentarzy.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię