Państwa G7 – „sprawimy, że rosyjski atak okaże się strategiczną klęską”

Liderzy państw G7 deklarują: sprawimy, że rosyjski atak okaże się „strategiczną klęską Władimira Putina”.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o kolejnych sankcjach przeciw Rosji po jej agresji na Ukrainę.

Zamknięta zostanie przestrzeń powietrzna nad Unią Europejską dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Nie będą one mogły lądować, startować i przelatywać nad terytorium Wspólnoty. Dotyczy to także prywatnych samolotów oligarchów.

Restrykcjami objęta ma zostać także działalność mediów Kremla – Russia Today, Sputnika oraz ich spółek zależnych. „Nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, usprawiedliwiając wojnę Putina” – przekazała Ursula von der Leyen. Opracowywane są narzędzia pozwalające na wstrzymanie ich „toksycznej i szkodliwej dezinformacji” – dodała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Nowy pakiet sankcji ma zostać wymierzony także w reżim Łukaszenki. Ma on uderzyć w najważniejsze białoruskie sektory.

Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska po raz pierwszy sfinansuje zakup i dostawę broni a także innego sprzętu do państwa będącego obiektem ataku.

Liderzy G7 potwierdzają wcześniejsze ustalenia: część rosyjskich banków zostanie odcięta od systemu bankowego Swift. To tylko część z ogłoszonych wczoraj sankcji. Na dziś zaplanowano spotkanie szefów dyplomacji krajów G7. Liz Truss, brytyjska minister spraw zagranicznych zadeklarowała w BBC, że Londyn chce pójść dalej. „Sankcje, które ogłosiliśmy ostatniej nocy to nie koniec. Będą kolejne, mocniejsze. Dokręcimy śrubę” – zadeklarowała polityk.

Co więcej, przywódcy grupy G7 podejmą próbę, by sankcje nie pozostały na papierze. W przyszłym tygodniu działać ma już specjalny zespół, który czuwać będzie nad, tym restrykcje były skutecznie wprowadzane w życie.
W skład G7 wchodzą: USA, Zjednoczone Królestwo, Włochy, Kanada, Francja, Japonia i Niemcy.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię