Lista najważniejszych Rosyjskich oligarchów, którzy są na celowniku USA i UE

Sankcje nałożone na rosyjskie instytucje finansowe nie są jedynymi jakie USA i kraje Unii Europejskiej zdecydowały się nałożyć na system finansowy Rosji.

Oprócz banków sankcjami zostaną również objęte „elity bliskie Putinowi”. USA i sojusznicy stworzą transatlantycką grupę zadaniową, aby wytropić i zamrozić fizyczne aktywa osób i firm objętych sankcjami w ich jurysdykcjach. „Będziemy ścigać ich jachty, luksusowe apartamenty, ich pieniądze i możliwość posyłania dzieci do eleganckich uczelni na Zachodzie”, powiedział wysoki rangą urzędnik administracji Bidena. Na ten ruch zgodzili się takie kraje jak USA, kraje UE, Kanada i Wielka Brytania.

„Elity bliskie Putinowi nadal wykorzystują swoją bliskość do rosyjskiego prezydenta, aby plądrować rosyjskie państwo, wzbogacać się i wynosić członków swoich rodzin na jedne z najwyższych stanowisk władzy w kraju kosztem narodu rosyjskiego. Oligarchowie i potężne rosyjskie elity wykorzystują członków rodzin do przenoszenia aktywów i ukrywania swojego ogromnego bogactwa”, napisali w oświadczeniu przedstawiciele Departamentu Skarbu USA.

 

 

Sekretarz skarbu Janet L. Yellen powiedziała, że ​​sankcje mają na celu „obniżenie zdolności Rosji do użycia siły i zagrożenie dla pokoju i stabilności Europy” poprzez odcięcie dostępu do szeroko rozumianej gospodarki międzynarodowej, a co za tym idzie również bogactwa członków rosyjskiej elity.

 

Oprócz blokady aktywów, Stany Zjednoczone i ich sojusznicy, zgodzili się ograniczyć sprzedaż tak zwanych „złotych paszportów”, które pozwoliłyby bogatym Rosjanom stać się obywatelami krajów zachodnich w celu przeniesienia aktywów za granicę. „Golden passports” dają możliwość otrzymania obywatelstwa poprzez programy inwestycyjne umożliwiając wnioskodawcy szybkie uzyskanie obywatelstwa bez wymaganego okresu zamieszkania lub tylko z krótkim okresem nominalnym mierzonym w dniach lub tygodniach.

Na liście Departament Skarbu znalazło się 7 osób, których majątki zostały zablokowane.

1. Siergiej Siergiejewicz Iwanow

Siergiej Siergiejewicz Iwanow jest synem Siergieja Borysowicza Iwanowa. Sergei Borisovich Ivanov (Sergei B. Ivanov) jest specjalnym przedstawicielem prezydenta ds. ochrony środowiska, ekologii i transportu. Siergiej B. Iwanow jest podobno jednym z najbliższych sojuszników Putina. Jest także stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Siergiej B. Iwanow został wcześniej wyznaczony w marcu 2014 r. na urzędnika Rządu Republiki.

Syn Siergieja Iwanowa, Siergiej Siergiejewicz Iwanow (Siergiej S. Iwanow), jest obecnym dyrektorem generalnym rosyjskiej państwowej firmy wydobywającej diamenty Alrosa i członkiem zarządu Gazprombanku.

2. Andrey Patruszew

Andrey Patruszew jest synem Nikołaja Płatonowicza Patruszew. Nikołaj Płatonowicz Patruszew (Nikołaj Patruszew) jest sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i podobno długoletnim bliskim współpracownikiem Putina. Nikołaj Patruszew, został wcześniej wyznaczony w kwietniu 2018 roku na urzędnika Rządu Republiki.

Syn Patruszewa, Andriej Patruszew, pełnił kierownicze role w Gazprom Neft i jest zatrudniony w rosyjskim sektorze energetycznym.

3. Iwan Igorewicz Sieczin

Iwan Igorewicz Sieczin jest synem Igora Iwanowicza Sieczina. Igor Iwanowicz Sieczin (Igor Sieczin) jest dyrektorem naczelnym (CEO), prezesem zarządu i wiceprzewodniczącym rady dyrektorów Rosniefti, jednej z największych na świecie spółek naftowych notowanych na giełdzie.

Igor Sieczin był wicepremierem Federacji Rosyjskiej od 2008 do 2012 roku i podobno jest bliskim sojusznikiem Putina.

 

4. Alexander Aleksandrovich Vedyakhin

Alexander Aleksandrovich Vedyakhin (Vedyakhin) jest pierwszym zastępcą prezesa zarządu Sbierbanku. Największej rosyjskiej instytucji finansowej, na którą również zostały nałożone sankcje w tym tygodniu.

5/6. Andrey Sergeyevich Puchkov i Yuriy Alekseyevich Soloviev

Andrey Sergeyevich Puchkov (Puchkov) i Yuriy Alekseyevich Soloviev (Soloviev) to dwaj wysokiej rangi dyrektorzy VTB Banku, którzy ściśle współpracują z prezesem VTB Bank Andriejem Kostinem. Puchkov ma również inne interesy biznesowe poza VTB, w tym Md Liability Company Atlant S and Limited Liability Company Inspira Invest A.

7. Galina Olegovna Uljutina

Żona Sołowjowa, Galina Olegovna Uljutina (Ulyutina), była wcześniej zamieszana w system złotego paszportu. System złotego paszportu pozwala bogatym obcokrajowcom uzyskać obywatelstwo w zamian za minimalną kwotę inwestycji w niektórych krajach.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię