System bankowy SWIFT – wyjaśniamy o co tak naprawdę chodzi

We wspólnym oświadczeniu przywódcy Komisji Europejskiej, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Kanady ogłosili zablokowanie wybranych rosyjskich banków z globalnego systemu komunikatów finansowych – SWIFT.

Sieć ta łączy banki na całym świecie i jest uważana za kręgosłup finansów międzynarodowych. Według urzędników Białego Domu wykluczenie Rosji z systemu SWIFT „zapewni odłączenie tych banków od międzynarodowego systemu finansowego i zaszkodzi ich zdolności do globalnego działania”. Urzędnicy dodają, że najnowsze sankcje są częścią planu sojuszniczych sił, który ma „zapewnić, że ta wojna będzie strategiczną porażką Putina”.

1. Co to jest system SWIFT?

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) z siedzibą w Belgii jest zarządzany przez banki członkowskie i obsługuje miliony codziennych zleceń płatniczych w ponad 200 krajach i terytoriach oraz 11 000 instytucji finansowych.

System powstał w 1973 roku i jest nadzorowany przez Narodowy Bank Belgii oraz między innymi przez System Rezerwy Federalnej USA i Europejski Bank Centralny.
SWIFT jest infrastrukturą łączącą banki na całym świecie służącą do bezpiecznego przesyłania wiadomości finansowych.

 

System SWIFT nie obsługuje rzeczywistych przelewów tylko wiadomości – informacje na temat żądania przelewów. Pieniądze przenoszone z jednego konta na drugie często przechodzą przez wiele banków, zanim trafią do miejsca docelowego, zwłaszcza jeśli dotyczy to waluty obcej. SWIFT przekierowuje wiadomości z instrukcjami z jednego banku do drugiego z wiadomością gdzie ostatecznie powinny trafić. Iran i Korea Północna są od niego odcięte.

2. Jak usunięcie z systemu SWIFT wpłynie na Rosję?

Uniemożliwienie Rosji dostępu do SWIFT – odcięcie ich od międzynarodowych transakcji finansowych doprowadzi do poważnych skutków gospodarczych Rosji. Wśród nich znajdują się międzynarodowe zyski z wydobycia ropy i gazu. Stanowią one ponad 40% dochodów Rosji. Jest to nie tylko cios w rosyjski handel, ale również utrudni to prowadzenie interesów rosyjskim firmom.

3. Które banki zostały usunięte z systemu SWIFT?

Unia Europejska i USA nadal pracują nad sfinalizowaniem listy, które banki zostaną odcięte od SWIFT.

Jak dotychczas 10 największych rosyjskich instytucji finansowych już zostało usankcjonowanych przez społeczność międzynarodową. One również zostaną odłączone od systemu. Wśród nich znajdują się Public Joint Stock Company Sberbank of Russia (Sberbank) i VTB Bank Public Joint Stock Company (VTB Bank).

Na codzień rosyjskie instytucje finansowe przeprowadzają na całym świecie transakcje walutowe o wartości około 46 miliardów dolarów, z czego 80 procent odbywa się w dolarach amerykańskich. Zdecydowana większość tych transakcji zostanie teraz przerwana odcinając te dwie największe rosyjskie instytucje, które łącznie stanowią ponad połowę całego systemu bankowego w Rosji pod względem wartości aktywów.

 

4. Czy Rosja może obejść się bez SWIFT?

Tak. Jeden z urzędników Białego Domu powiedział, że jeśli jeden z banków odcięty od SWIFT będzie chciał dokonać płatności w banku spoza Rosji będzie musiał „użyć telefonu lub faksu”. Dodając, że większość banków na całym świecie prawdopodobnie zatrzyma wszystkie transakcje z rosyjskimi bankami usuniętymi z sieci i nie będzie uczestniczyć w transakcjach telefonicznych czy faksowych.

Stany Zjednoczone i sojusznicy twierdzą, że nałożą również ograniczenia wymierzone w aktywa rosyjskiego banku centralnego, uderzając w 630 miliardów dolarów rezerw walutowych, które mogłyby zostać wykorzystane do wsparcia rubla.

Grupa planuje również powołanie grupy zadaniowej w celu zidentyfikowania i zamrożenia aktywów sankcjonowanych rosyjskich oligarchów, ich krewnych i współpracowników oraz nad uniemożliwieniem im ukrywania swoich aktywów za granicą.

Dotychczasową listę instytucji i spółek oraz funduszy emerytalnych objętych różnorodnymi sankcjami finansowymi można znaleźć tutaj https://home.treasury.gov/news/press-releases/jy0608

 

Posłuchaj naszych Podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię