Ukraina zgadza się na rozmowy pokojowe z Rosją!

Ukraina zgodziła się na rozmowy pokojowe z Rosją. Poinformowało o tym biuro ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego.

Zgoda Ukrainy to efekt rozmowy telefonicznej prezydenta Zełeńskiego z białoruskim przywódcą Aleksandrem Łukaszenką. Już wcześniej Rosja zażądała, aby do negocjacji doszło na Białorusi. Ukraina odmówiła, bo jak podkreślono, Białoruś również jest w wojnie agresorem, gdyż z jej terenu Rosjanie strzelają rakietami i wjechali też na Ukrainę. Przedstawiciele ukraińskich władz proponowali jako miejsce rozmów Polskę, ale oferta została odrzucona przez Moskwę.

  • Załenski do Białorusinów – “Nie jesteście Rosjanami!”

Teraz ustalono, że do rozmów pokojowych dojdzie bez żadnych warunków wstępnych, na granicy Ukrainy i Białorusi nad rzeką Prypeć. Bezpieczeństwo delegacjom obu krajów ma zapewnić Aleksander Łukaszenka. Ani szczegóły spotkania ani jego termin nie są na razie znane.

Od czterech dni trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Wcześniej przez kilka miesięcy Rosja gromadziła swoje wojska przy granicy z Ukrainą. Zachodni politycy wielokrotnie podkreślali, że Władimir Putin wywołał wojnę mimo, że nie został w żaden sposób sprowokowany.

 

 

Według strony ukraińskiej, od początku inwazji zginęło ponad 200 ukraińskich cywilów. Zabitych i rannych ma być też ponad 4 tysiące rosyjskich żołnierzy. Strona rosyjska nie podaje informacji o ofiarach.

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię