Wniosek Ukrainy o członkostwo w UE jest już gotowy i jutro może dotrzeć do Brukseli

Wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej jest już gotowy i jutro może dotrzeć do Brukseli – powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z wysokich rangą unijnych dyplomatów.

Jutro, na nadzwyczajnej sesji Parlamentu Europejskiego ma wystąpić prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski łącząc się z europosłami zdalnie. Pierwszy etap procesu akcesyjnego to status kandydata do członkostwa.

Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że wniosek o członkostwo w Unii pomagali pisać polscy prawnicy, bo przedstawiciele władz Ukrainy zwrócili się z prośbą o pomoc. Ponadto wszelkie wsparcie w rozmowach z Brukselą zaoferowało Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej.

Ambasador Ukrainy, na prośbę polskiego ambasadora Andrzeja Sadosia wielokrotnie uczestniczył w posiedzeniach przedstawicieli unijnych krajów. „W ścisłej koordynacji z Panem ambasadorem pracujemy nad przyspieszoną integracją Ukrainy z Unią Europejską, nad negocjacjami akcesyjnym, nada nadaniem Ukrainie statusu państwa kandydującego. Budujemy teraz polsko-ukraińskie partnerstwo na dekady” – podkreślał wczoraj, po kolejnej takiej naradzie ambasador Andrzej Sadoś dodając, że jednocześnie Polska angażuje się w prace nad sankcjami wobec Rosji na Ukrainę i nad rozliczeniem rosyjskich zbrodniarzy.

IAR

USA: sankcje wobec Rosji już przynoszą efekty

Posłuchaj naszych Podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię