Wyspa Węży – obrońcy wyspy żyją!

Jest wielce prawdopodobne, że o postawie garstki bohaterskich żołnierzy z Wyspy Węży przyszłe pokolenia będą się uczyć na lekcjach historii. Historia ta, ma również wiele zwrotów akcji.

Ale zacznijmy od początku. Do legendy przeszło 13 funkcjonariuszy ukraińskiej Straży Granicznej, którzy stacjonowali na Wyspie Węży. Liczący zaledwie 0,205km2 powierzchni skrawek lądu w pobliżu delty Dunaju, był grecki, turecki, rosyjski – do czwartku 24 lutego był ukraiński. W czwartek wieczorem media społecznościowe obiegło nagranie wideo prezentujące komunikacje pomiędzy niezidentyfikowaną rosyjską jednostka a załogą na Wyspie Węży.

Rosjanie nadali komunikat: „Tu rosyjski okręt wojenny. Proponuję, abyście złożyli broń i poddali się, aby uniknąć rozlewu krwi i niepotrzebnych ofiar. W przeciwnym razie zostaniecie zbombardowani”. Swoje wezwanie powtarzali kilka razy. Po chwili ciszy usłyszeli wymowną odpowiedź: „Rosyjski okręcie wojenny, pierdol się”.

Zgodnie z pierwszymi informacjami przekazanymi przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wszyscy Ukraińcy zginęli w bombardowaniu, pośmiertnie przyznano im tytuły Bohaterów Ukrainy. Rosyjska agencja TASS utrzymywała, że załoga Wyspy Węzy nie zginęła, tylko została wzięta do niewoli.  Dzisiaj (28 lutego) informacje te się potwierdziły! Ukraińscy obrońcy z Wyspy Węży nie zginęli w pierwszym dniu walk, lecz zostali wzięci do niewoli.

„Bardzo się cieszymy, że nasi bracia żyją i mają się dobrze!” – napisano na Facebooku marynarki wojennej Ukrainy.

Rosyjska marynarka wojenna dodała w oświadczeniu, że obrońcy wyspy dwukrotnie odpierali atak sił rosyjskich, ale musieli się poddać, gdy zabrakło im amunicji. Wszystko wskazuje na to, że podczas ataku na wyspę, zniszczone zostały wszystkie formy komunikacji.

„Wielokrotne próby skontaktowania się z personelem i ustalenia ich losu poszły na marne. A ciągły ostrzał okrętów wojennych i samolotów Federacji Rosyjskiej nie pozwolił na dostarczenie pomocy piechocie morskiej” – wyjaśniają Ukraińcy.

Bohaterstwo Ukraińców porównuje się do Termopili – w sierpniu 480r. p.n.e. podczas II wojny perskiej, spartański król Leonidas pozostał wraz z 300 żołnierzami w wąwozie termopilskim. Wąwóz otwierał atakującym Persom drogę do miast Greckich – Leonidas zdawał sobie sprawę, że nie obroni Termopili, za wszelką cenę chciał jednak opóźnić perski marsz. Od tego czasu 300 Spartan wraz ze swym dowódcą stało się symbolem męstwa, odwagi i poświęcenia.

 

 

W piątek (25.02) wieczorem Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały że Wyspa Węży położona na Morzu Czarnym w pobliżu granicy Ukrainy z Rumunią została właśnie odbita.

MG/ZSS

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię