Zdrowe jelita – zdrowe życie!

Coraz więcej osób boryka się z problemami takimi jak:
– zaparcia,
– wzdęcia,
– bóle brzucha.

Co może być tego przyczyną? Jelita. Nazywane drugim mózgiem, ze względu na swoje ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poznajmy sekrety zdrowych jelit aby móc cieszyć się każdego dnia.

 

Jelita odgrywają znaczną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Niestety coraz więcej osób cierpi na takie choroby jak tzw. zespół jelita wrażliwego czy zespół cieknących jelit.

Istnieją trzy podstawowe zasady, które pomogą nam zadbać o ich prawidłowe funkcjonowanie:

– odpowiednia dieta,
– wysiłek fizyczny,
– suplementacja.

1. Odpowiednia dieta

Aby nasze jelita mogły prawidłowo funkcjonować koniecznym jest dostarczenie im odpowiedniego mikrobiomu. Najlepszymi składnikami, które kochają nasze jelita są:

  • kiszonki, czyli wszelkie kapusty kiszone czy ogórki,
  • jogurty naturalne, kefiry czy maślanki, które zawierają jak najwięcej szczepów bakterii. Wybierając w sklepie jogurt czy maślankę warto poświęcić chwilę czasu i przeczytać na opakowaniu danego produktu jak wiele zawiera bakterii. Im więcej, tym lepiej a różnice między produktami potrafią być bardzo znaczące,
  • woda. Być może dla wielu osób odpowiednie nawodnienie organizmu jest sprawą oczywistą, ale warto zaznaczyć, że powinniśmy wypijać minimum 2 litry wody czy innych płynów dziennie. Wówczas o wiele łatwiej z naszego organizmu usuwana jest masa kałowa. Przy niedoborze płynów organizm w obawie przed odwodnieniem zatrzymuje resztki masy kałowej w jelitach co prowadzi do zaparć, złego samopoczucia a nawet przewlekłej choroby.

2. Wysiłek fizyczny

Oprócz dobrze zbilansowanej diety kluczowa jest odpowiednia ilość wysiłku fizycznego w naszym stylu życia. Nie jest koniecznym od razu uprawianie sportu wyczynowego czy tak wymagającego wysiłku jak bieg. Zacznij od codziennych spacerów czy wykonaj parę powtórzeń na miejskiej siłowni. Najważniejsza jest regularność i pozytywne nastawienie.

3. Suplementacja

Jeśli zachorowałeś i musisz przyjąć antybiotykoterapię pamiętaj o odpowiednim probiotyku. Najlepiej jeśli taki preparat wymaga trzymania w lodówce. Dla tego typu leków niezmiernie istotny jest sposób ich przechowywania, aby zawarte w nich bakterię dotarły do naszego organizmu.

 

Profilaktyczne przyjmowanie probiotyków nie jest zalecane. Jeśli masz wątpliwości, czy przyjmowanie przez Ciebie leki lub preparaty mogą wyniszczać twoją florę bakteryjną i pogarszać stan jelit porozmawiaj ze specjalistą. Farmaceuta lub lekarz rozwieje wszelkie wątpliwości i ewentualnie zaleci przyjmowanie odpowiedniego probiotyku.

Warto pomyśleć i zadbać o nasze jelita, które pozwolą zachować nam zdrowie na długi czas. Oprócz powyższych zaleceń staraj się również unikać stresu, który również może być przyczyną złego samopoczucia. Wprowadzenie przedstawionych powyżej prostych zasad do naszego stylu życia, przyczyni się do poprawy naszej kondycji psychicznej i fizycznej.

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię