Prezydent Joe Biden o stałych bazach wojskowych USA w Polsce

Prezydent Joe Biden powiedział Polskiemu Radiu, że decyzja w sprawie ustanowienia stałych baz wojskowych USA w Polsce i innych krajach wschodniej flanki należy do NATO. Prezydent USA powiedział, że USA śledzą doniesienia o atakach na cywilów na Ukrainie i nie wykluczył zakończenia importu rosyjskiej ropy.

Przed odlotem prezydenta USA do Wisconsin, korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał Jo Bidena, czy wobec wydarzeń na Ukrainie popiera obecnie stałą obecność wojskową USA w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej.

„Zawsze tam byliśmy. Jesteśmy we wszystkich krajach NATO”– odparł prezydent USA. Na uwagę, że pytanie dotyczy stałych baz wojskowych, prezydent USA odpowiedział: „Decyzja w tej sprawie należy do NATO”.

Joe Biden zapewnił, że USA robią wszystko, co możliwe, by pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa prezydentowi Zełenskiemu, ale to do niego należy decyzja czy opuścić Kijów.

 

Wyraził też przekonanie, że Rosjanie na Ukrainie celowo atakują cywilów, ale uchylił się od oskarżenia Rosji o zbrodnie wojenne. „Analizujemy te doniesienia” – powiedział. Zapytany o rezygnację przez USA z importu rosyjskiej ropy, Biden poinformował, że wszystkie opcje są możliwe.

IAR

Co grozi rosyjskim samolotom naruszającym zamkniętą przestrzeń powietrzną?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię