Para Prezydencka udostępnia dla uchodźców z Ukrainy prezydenckie ośrodki

Foto: FB Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że uciekający przed wojną Ukraińcy doświadczą w Polsce pomocy.

Kancelaria Prezydenta zamieściła na Twitterze wpis, w którym prezydent mówi, że „wierzy w to głęboko, że ludzie, którzy szukają teraz u nas pomocy, będą mogli wrócić do swoich domów do Ukrainy z poczuciem, że Polacy okazali się dobrymi sąsiadami i że wyciągnęli do nich pomocną dłoń, gdy znaleźli się w potrzebie”.

Wcześniej Kancelaria poinformowała, że Para Prezydencka udostępniła dla uchodźców z Ukrainy prezydenckie ośrodki. Zadecydowali o tym prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że ośrodki te zostały zgłoszone do bazy noclegowej dla uchodźców z Ukrainy.

W komunikacie umieszczonym na stronie Kancelarii minister Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśliła, że Pierwsza Dama otoczyła opieką wszystkie osoby, które zamieszkały w prezydenckich ośrodkach. W jednym z nich znajduje się już kilka rodzin, w tym mama z sześciorgiem dzieci.

 

Szefowa Kancelarii Prezydenta poinformowała też, że na spotkaniu Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami samorządów, które było poświęcone działaniom humanitarnym na rzecz uchodźców z Ukrainy, Pierwsza Dama zwróciła uwagę, iż w wielu ośrodkach i punktach brakuje przetłumaczonych na kilka języków najważniejszych informacji dla uchodźców.

Agata Kornhauser-Duda poinformowała, że Kancelaria Prezydenta przygotowała ulotkę z podstawowymi informacjami dla przybyszów. Informacje dotyczą pierwszych kroków po przekroczeniu granicy, opieki medycznej, nauki, pracy. Ulotka jest dostępna w czterech językach: polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

W rozmowie z Parą Prezydencką Samorządowcy zwrócili uwagę na kwestię edukacji dzieci z Ukrainy w Polsce i liczebności klas. Grażyna Ignaczak-Bandych poinformowała, że w trakcie spotkania wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker skontaktował się z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem i przekazał, że „stosowne rozporządzenie zwiększające liczebność klas będzie za chwilę przygotowane i podpisane”.

IAR

Minister kultury Ukrainy: Putin chce zburzyć europejskie dziedzictwo

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię