W większości polskich domów zupa stanowi pierwszą część obiadu. Kapuśniak z kiszonej kapusty jest jedną z najpopularniejszych potraw w kuchni polskiej. Duża część z nas poznała kapuśniak już w czasach młodości i zapewne kojarzy go z charakterystycznym, kwaśnym smakiem.
Istnieje wiele różnych wariantów przygotowania tego dania, zapewne w każdym domu proces ten nieznacznie się od siebie różni. Poniżej znajdziesz przepis na kapuśniak z kiszonej kapusty z ziemniakami i marchewką z wolnowara.
Przepis na Kapuśniak z kiszonej kapusty z ziemniakami i marchewką
Składniki:
- 250 g ziemniaków (3 większe bulwy),
- 250 g boczku,
- 1 większa cebula,
- 2 l bulionu,
- 700 g kiszonej kapusty,
- 1 marchewka,
- 1 łyżka majeranku,
- 1 łyżka wędzonej papryki,
- 6 liści laurowych,
- 6 ziaren ziela angielskiego,
- Sól i pieprz według uznania,
- 3 ząbki czosnku;
-
Czytaj: Bliny – ostatkowa przekąska ze Wschodu
1. Pokrój w kostkę boczek i wrzuć go na rozgrzaną patelnię. W momencie jak się zarumieni dorzuć posiekaną cebulę i czosnek, dopraw majerankiem i wędzoną papryką. Mieszaj do momentu, aż cebula się zeszkli.
2. Obierz ziemniaki i marchewkę, po czym pokrój je w kostkę (marchewkę możesz pokroić w plastry). Wrzuć je razem z przygotowanym boczkiem i cebulą do wolnowaru.
3. W zależności jaką posiadasz kiszoną kapustę, możesz ją posiekać. Dorzuć ją do reszty składników i zalej bulionem. Do wywaru dodaj ziele angielskie oraz liście laurowe. Do smaku dopraw zupę solą i pieprzem.
4. Ustaw wolnowar na poziom LOW i gotuj przez ok. 6 godzin.
5. Zupę serwuj w głębokim naczyniu. Możesz ją serwować w towarzystwie pieczywa.
Przepis nadaje się również do wykorzystania bez posiadania wolnowaru. Przewagą tego urządzenia będzie jednak to, że przygotowywana potrawa nie straci wartości odżywczych w procesie obróbki termicznej. Dzięki temu, będziesz cieszył się pełnią smaków i aromatów dania oraz zachwycisz nim swoich bliskich. O kapuśniaku warto szczególnie pamiętać w okresie zimowym, świetnie rozgrzeje i poprawi Twoją odporność. Smacznego!