Rosyjski gigant paliwowy Łukoil wzywa do „jak najszybszego zakończenia konfliktu na Ukrainie”

W czwartek (03.03) rosyjski gigant paliwowy Łukoil w oświadczeniu na swojej stronie internetowej wyraził zaniepokojenie – „tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie i głębokie współczucie dla wszystkich dotkniętych tą tragedią”.

Spółka oficjalnie poparła negocjacje mające na celu natychmiastowe zakończenie konfliktu w sposób dyplomatyczny. Większość udziałów w Łukoilu należy do jego szefa – oligarchy Wagita Alekperowa i jego zastępcy Leonida Feduna.

 

Napaść Rosji na Ukrainie spowodowała nałożenie sankcji przez kraje zachodnie i doprowadziła do gigantycznej przeceny rosyjskich spółek na londyńskiej giełdzie.

Kapitalizacja Łukoila według londyńskich notować w środę wynosiła niecałe 222 mln dolarów co oznacza spadek aż o 99,64% licząc do poprzedniego roku. Podobnie traci rosyjski gigant Gazprom – 99,45% (603,7 mln dolarów). Jedynie Rosneft i Norils nickel mają wycenę liczoną w miliardach dolarów. Wartość Rosneftu oceniono na 10,5 mld dolarów co jest spadkiem o 87,7% a Norilsk Nickel wyceniono w środę na 1,62 mld dolarów ze spadkiem 96,6%. Akcje rosyjskich spółek notowane są także w Moskwie – tamtejsza giełda jest jednak zamknięta.

Warszawa zerwała współpracę z Moskwą

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię