Niemcy w ramach sankcji zajęły luksusowy jacht rosyjskiego oligarchy

Zwykli Rosjanie coraz częściej zaczynają odczuwać skutki Putinowskiej inwazji na wolną Ukrainę.

Zaczyna brakować podstawowych produktów na sklepowych półkach, a te które są, z dnia na dzień stają się coraz droższe. Te problemy są niczym w zestawieniu ze skutkami sankcji jakie na Rosyjskich oligarchów nałożył Zachód. Jednym z przykładów jest zajęcie przez niemieckie władze jednego z największych, najbardziej luksusowych jachtów na świecie. W Hamburgu zarekwirowali jacht rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa.

 

Gigantyczny jacht o którym mowa to Dilbar -pływający pałac-forteca. Należący dotychczas do Umsanowa jacht jest ważącą niemal 16 tysięcy ton i mierząca około 156m pływająca jednostka. Dilbar wyceniany jest, na bagatela, 600 milionów USD. Co ciekawe, aby w pełni wykorzystać potencjał jednostki – potrzebna jest prawie 100-osobowa załoga.

Sam Usmanow oprócz zarekwirowanego jachtu otrzymał również zakaz wjazdu na teren całej Unii Europejskiej. Dotkliwsze wydaje się dla niego samego zamrożenie majątku, do którego doszło już na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Z początkiem marca, na mocy podjętych przez Unię Europejską decyzji, niemieckie władze wzięły pod lupę pływające jednostki znajdujące się w niemieckich portach i tym sposobem jacht Aliszera Usmanowa został uziemiony.

Usmanow, według magazynu Forbes, został już prawie dekadę temu sklasyfikowany jako najbogatszy Rosjanin. Obecnie jego majątek wyceniany jest na około 20 miliardów dolarów. Jacht, który padł łupem unijnych sankcji i egzekwowania tych zapisów przez stronę niemiecką należał do Aliszera od 2016 roku.

Przykład Usmanowa to dopiero początek. We przepięknej włoskiej Ligurii, a dokładniej w San Remo i Imperii stoją równie piękne i jednocześnie luksusowe dwa jachty. Te dwie jednostki należą również do oligarchów rosyjskich, którzy jednocześnie stanowią najbliższy krąg przyjaciół Władymira Putina. Giennadij Timczenko i Aleksiej Mordaszow – bo o nich mowa – zostali umieszczeni na czarnej liście osób objętych sankcjami, za rosyjską napaść na niepodległą Ukrainę.

Majątek Timoczenki szacuje się na ładnych kilkanaście miliardów dolarów, z kolei Mordaszow został umieszczony na piątym miejscu wśród najbogatszych Rosjan.

Haga – Rosja zbojkotowała proces przed Trybunałem ONZ ws. ataku na Ukrainę

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię