Pentagon: 100% rosyjskich wojsk już na Ukrainie

W weekend sekretarz obrony USA Lloyd Austin skierował do Europy kolejnych 500 żołnierzy – informuje Pentagon. Część z tych wojsk trafi do Polski. Oceniając sytuację na Ukrainie Pentagon ocenia, że Rosja wprowadziła na terytorium Ukrainy prawie wszystkie siły jakie przygotowano do inwazji.

Skierowanie do Europy dodatkowych żołnierzy ma zmniejszyć ryzyko rozlania się konfliktu na Ukrainie na terytorium NATO. Pentagon informuje, że rozlokowanie ich było wcześniej planowane. Wraz 500 żołnierzami, którzy udają się do Europy, liczebność stałych i rotacyjnych sił amerykańskich na kontynencie zbliżyła się do 100 tysięcy.

 

Według Pentagonu niemal 100% rosyjskich sił zgromadzonych przy granicach Ukrainy weszło już na terytorium. Wcześniej szacowano tę liczbę na 150 tysięcy. Amerykanie wierzą w prawdziwość doniesień, że Rosjanie starają się zwerbować do walki na Ukrainie bojowników z Syrii.

Pentagon szacuje, że od początku wojny na Ukrainę spadło 625 rosyjskich rakiet. W ostatnich dniach Rosjanie uderzają na cele w większej odległości co zmniejsza ich precyzje i zagraża rejonom zamieszkanym przez cywilów. Amerykanie nie są w stanie ocenić czy Rosja uderza w cywilne cele celowo. 60-kilometrowy rosyjski konwój wojskowy wciąż stoi w miejscu na północ od Kijowa i nie przesunął się w czasie weekendu.

IAR

Grupa Wagnera – kim są najemnicy polujący na prezydenta Ukrainy?

 

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię