Prezydencka Rada Praw Człowieka wzywa Putina do zakończenia wojny

Rada Praw Człowieka przy prezydencie Rosji wydała w niedziele oświadczenie wzywające Władimira Putina do natychmiastowego zakończenia działań wojennych na Ukrainie – podaje agencja Ukrinform.

Jak podano w oświadczeniu – „Jak można się było spodziewać, sytuacja, w której armia rosyjska prowadzi wojnę w sąsiednim kraju, ma poważne konsekwencje, w tym w kwestii ochrony praw człowieka”.

 

Podkreślono również, że „zginęły już co najmniej setki obywateli Rosji i Ukrainy”. Członkowie Rady zaapelowali do prezydenta – „Ostatni tydzień pokazał, że koszt wykorzystania wojska do rozwiązywania istniejących problemów jest zbyt wysoki. Działania wojenne na Ukrainie należy jak najszybciej powstrzymać, a wszelkie spory między obydwoma krajami powinny być rozstrzygane w ramach negocjacji”.

Rada skrytykowała również ograniczanie wolności słowa w Rosji„wolność słowa i inne podstawowe wolności nie powinny podlegać dodatkowym ograniczeniom”. Zdaniem Rady wszelkie dodatkowe środki ograniczające, takie jak ustawa o karze za „fałszowanie wiadomości” dotyczące rosyjskiej armii powinny zostać zrewidowane. Oświadczenie podpisało 13 członków Rady, m.in. Aleksander Asmołow, Igor Kaljapin, Nikołaj Sanidze, Aleksander Sokurow.

Szef MSZ Chin – „przyjaźń chińsko-rosyjska jest solidna jak skała”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię