Rosja wysunęła żądania wobec Ukrainy

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już dwunastą dobę. Bombardowane są całe miasta, a w nich obiekty cywilne – szpitale, szkoły, przedszkola, domy mieszkalne i bloki.

Każdego dnia giną niewinni ludzie – w tym dzieci. Tymczasem rzecznik Kremla Dimitrij Pieskow w poniedziałek rano przedstawił rosyjskie żądania wobec Ukrainy. Jak zapewnił – „jeżeli warunki te zostaną spełnione przez Kijów, Rosja w jednej chwili wstrzyma swoją operację militarną”.

Rosyjskie żądania to ultimatum, które Pieskow przedstawił w rozmowie z agencją Reutera. Zapewnił, że Rosja jest w każdej chwili gotowa do wstrzymania „specjalnej operacji wojskowej” konieczna jest jednak bezwarunkowa akceptacja rosyjskich żądań ze strony Kijowa. Jak dalej stwierdził rzecznik Kremla – „Ukraina jest świadoma żądań Rosji”.

 

Lista żądań Rosji przedstawionych przez Pieskowa:

1. Neutralność

„Ukraińcy powinni wprowadzić zmiany w swojej konstytucji, zgodnie z którymi Ukraina wyrzeknie się wszelkich dążeń do członkostwa w jakimkolwiek bloku. Jest to możliwe tylko poprzez nowelizację konstytucji”

2. Demilitaryzacja Ukrainy

„Dokończymy demilitaryzację Ukrainy. Ale najważniejsze jest to, by Ukraina wstrzymała swoje działania militarne. Powinni zaprzestać działań zbrojnych, wówczas nikt nie będzie strzelał”.

3. Kwestia Krymu oraz samozwańczych tak zwanych Republik Ługańskiej i Donieckiej

„Ukraińcy powinni uznać Krym za rosyjskie terytorium oraz uznać Donieck i Ługańsk za niepodległe państwa. I to wszystko. To zatrzyma wszystko w jednej chwili […] Rosja nie zamierza wysuwać dalszych roszczeń terytorialnych wobec Ukrainy”.

Żądania Pieskowa są jak do tej pory najbardziej klarownym oświadczeniem strony rosyjskiej w sprawie warunków, których spełnienia od Ukrainy domaga się Rosja aby zakończyć swoja krwawą ofensywę. Dzisiaj o 16:00 czasu kijowskiego (15:00 czasu polskiego) odbyła się trzecia runda negocjacji ukraińsko polskich. Na czwartek w tureckiej Antalyi zaplanowane jest spotkanie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji, Dmytro Kułeby i Siergieja Ławrowa.

Rosja opublikowała listę krajów, które podjęły „wrogie działania”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię