Chiny winią NATO i USA za eskalację napięć między Ukrainą i Rosją

Chińskie władze winią NATO i USA za eskalację napięć między Ukrainą i Rosją. Takie słowa padły podczas dzisiejszej konferencji prasowej chińskiego MSZ. Chiny ostrzegły też Stany Zjednoczone, aby nie podważały „praw i interesów” Chin w ich relacjach z Rosją.

Zdaniem rzecznika chińskiego MSZ Zhao Lijiana, kroki podejmowane przez NATO pod auspicjami USA sprawiły, że napięcia między Ukrainą i Rosją znalazły się na granicy „punktu krytycznego”. Przedstawiciel resortu spraw zagranicznych zaapelował też do USA o poważne traktowanie chińskich obaw dotyczących obecnej sytuacji i niepodważania praw i interesów Chin w relacjach z Rosją.

 

Chińskie władze konsekwentnie nie określają sytuacji w Ukrainie mianem wojny. Do tej pory nie potępiono też Rosji za inwazję na Ukrainę, ani też za działania wojenne, w których ofiarą jest ludność cywilna. W kontekście amerykańskich sankcji na Rosję Chiny zamierzają podejmować „wszelkie niezbędne działania” na rzecz ochrony interesów chińskich firm i Chińczyków.

Chińskie MSZ poinformowało też o planach przekazania pomocy humanitarnej na rzecz ofiar wojny w Ukrainie w postaci towarów pierwszej potrzeby o wartości prawie 800 tysięcy dolarów amerykańskich. Pomoc ma być przekazana przez Chiński Czerwony Krzyż. Nie podano, gdzie ma trafić i kto zajmie się dystrybucją dóbr na miejscu.

IAR

Lista rzeczy najbardziej potrzebnych na Ukrainie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię